Sunak dhe Zelensky deklarohen pas takimit

Rishi Sunak viziton Zelensky në Kiev

(Lajm i përditësuar)

Kryeministri britanik Rishi Sunak është takuar me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në vizitën e tij të parë në Kiev që nga marrja e detyrës.
“Ne diskutuam çështjet më të rëndësishme si për vendet tona ashtu edhe për sigurinë globale,” shkroi Zelensky në Telegram pas takimit.

“Ne jemi më të fortë dhe do të arrijmë rezultatet e dëshiruara”, shtoi ai.

 Sunak tha se ishte “thellësisht përulëse” të ishe në Kiev dhe u zotua se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të qëndrojë pranë ukrainasve në luftën e tyre.

Gjatë takimit me Zelensky, ai tha se Mbretëria e Bashkuar do të sigurojë një paketë të re të madhe të mbrojtjes ajrore për të ndihmuar në mbrojtjen e civilëve ukrainas dhe infrastrukturës kombëtare të vendit nga sulmet ruse.

Ukraina ka kërkuar ndihmë nga vendet perëndimore gjatë muajve të fundit pas sulmeve intensive ajrore ruse në Kiev dhe në të gjithë vendin.

Paketa prej 50 milionë £ e ndihmës mbrojtëse përfshin 125 armë kundërajrore dhe teknologji për të luftuar dronët vdekjeprurës të furnizuar nga Irani, duke përfshirë dhjetëra radarë dhe aftësinë e luftës elektronike kundër dronëve.

Rishi Sunak viziton Zelensky në Kiev

Kryeministri britanik Rishi Sunak është takuar me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në vizitën e tij të parë në Kiev që nga marrja e detyrës.
Takimi u mbajt për të “konfirmuar mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar” për Ukrainën në luftën e vazhdueshme kundër Rusisë, tha një zëdhënës numër 10., raporton BBC./21Media

Back to top button