Asnjë Brand Burger nuk po përdor robotë për të marrë porosi, për të përgatitur ushqim dhe për të sjellë vaktet në darka.

Konsumatorët porosisin dhe paguajnë përmes ekranit prekës, atëherë kërkesa e tyre aprovohet.

“Kjo është hera e parë që unë shoh në të vërtetë robotë të tillë, kështu që ata janë me të vërtetë të mahnitshëm dhe argëtues,” i tha AP Shin Hyun Soo, një punonjës zyre në No Brand në Seul, përcjell portali rtv21.tv

Punëtorët  shtojnë shtesa për burgerët dhe i mbështjellin ato në çantat e marrjes përpara se t’i kalojnë në robotë.

Pas një vale të dytë të infeksioneve të koronavirusit, restorantet në Korenë e Jugut u lejuan të siguronin marrjen dhe shpërndarjen vetëm pas orës 21:00 – një kufizim që u hoq vetëm të hënën.

Restorante të tjera në Azi kanë filluar të përdorin servera robot gjatë pandemisë.

Në Kore, zinxhiri italian i restoranteve Mad for Garlic po përdor robotë që shërbejnë edhe për klientët e ulur./21Media