Roger Federer do të humbasë pjesën tjetër të sezonit 2020 pasi ka bërë një operacion në gjurin e tij të djathtë.

Fituesi i 20 herë “Grand Slam” pati operacionin fillestar artroskopik në shkurt, por tha se ai pësoi një “pengesë” me rehabilitimin e tij.

Tenisi profesional është pezulluar që nga muaji mars për shkak të pandemisë koronavirus, transmeton rtv21.tv.

“Unë mezi pres t’i shoh të gjithë përsëri në turne në fillim të sezonit 2021”, tha zviceran 38-vjeçar.

Federer nuk ka luajtur që nga humbja ndaj Novak Gjokoviçit në gjysmëfinalen e Australian Open në janar.

Në vitin 2016 ai humbi pjesën më të madhe të sezonit me një dëmtim të gjurit, por u kthye vitin pasardhës për të fituar Australian Open dhe Ëimbledon.

Turneu ATP aktualisht është mbyllur deri të paktën në fund të korrikut për shkak të pandemisë, me hapjen e parë të SHBA-së që planifikohet të fillojë më 31 gusht dhe fillimi i French Open në 20 shtator./21Media