Serbia po lufton me koronavirusin që nga shpërthimi i pandemisë. Vendi tani po përjeton valën e tretë të koronës. Meqenëse rritja e infeksioneve të reja çdo ditë aktualisht është disi më e ngadaltë, supozohet se maja e valës së tretë mund të ishte arritur. Kështu tha shefi i zyrës së OBSH-së në Serbi, Marijan Ivanusa, shkruan rtv21.tv.

“Pavarësisht nëse jemi apo jo në krye të valës së tretë, situata është akoma shumë e rëndë. Ne shohim midis gjashtë dhe tetë mijë pacientë të rinj çdo ditë. Këto janë shifra të larta”, tha ai.

Me një popullsi prej rreth 8.6 milionë, vendi regjistroi për herë të fundit 7 mijë e 804 raste të reja me koronavirus brenda 24 orësh.

Serbia tani është në vendin e dytë në Evropë pas Gjeorgjisë për sa i përket numrit të infeksioneve të reja për 100,000 banorë.

Përveç masave aktualisht në fuqi, kufizimet e mëtejshme do të vendosen këtë javë. Në veçanti, disa kërkesa për njerëzit që hyjnë në Serbi janë aktualisht në diskutim. Për shembull, po merret parasysh fakti që duhet të tregoni një test negativ PCR me rastin e hyrjes dhe për turistët në karantinë ose bashkatdhetarët që jetojnë jashtë dhe duan të hyjnë në vend gjatë pushimeve për një periudhë të caktuar kohore./21Media