Një tregtar belg i drogës rrëmbeu një helikopter me armë në një përpjekje për të nxjerrë gruan e tij nga burgu është kapur pasi përdori emrin e tij të vërtetë për të rezervuar aeroplanin.

Mike Gielen, 24 vjeç, u martua me Kristal Appelt, 27 vjeç, vitin e kaluar në një burg për dy gjinitë  në Hasselt. Ajo është në pritje të gjykimit për vrasjen e të dashurit të saj të atëhershëm.

Gielen dhe dy bashkëpunëtorë, të moshës 18 dhe 22 vjeç, rezervuan fluturimin e së Premtes nga Duerne, afër Antwerpen, me pretendimin se ishin një ekip televiziv që kishte nevojë për fotografi për një program.

Ata fluturuan mbi monumentet si Atomium dhe Luani i Waterloo para se Gielen të prodhonte një armë zjarri kopje dhe të urdhëronte pilotin e tyre, një grua 35-vjeçare, të fluturonte ulët drejt burgut të grave Berkendael në Brukselin e Jugut.

Ndërsa rojet shikonin nga avioni në tmerr, gratë e burgosura brohorisnin dhe qeshnin.

Piloti përfundimisht ishte në gjendje të bindte burrat se ishte e pamundur të ulte helikopterin në mjediset e vogla të burgut dhe ata fluturuan për në një park makinash në

Helécine, rreth 30 milje në lindje të Brukselit, ku babai i Gielen po priste me një makinë largimi.

Por hetuesit nuk e kishin të vështirë të gjurmonin bandën sepse Gielen dhe dy bashkëpunëtorët e tij kishin mbushur formularë para fluturimit duke përdorur emrat e tyre të vërtetë.

Treshja dhe babai i Gielen përballen me akuza për rrëmbim, komplot për të provuar një thyerje burgu, vjedhje dhe dhunë bande.

Tom van Overbeke, avokati i Gielen, tha se klienti i tij kishte pranuar krimin e tij. Ai shtoi: “E gjithë gjëja është vënë në skenë mjaft amatore”

Gielen, një vrapues i dënuar i drogës, u takua me gruan e tij në burgun Hasselt një ditë kur të dy po prisnin që vizitorët të mbërrinin.

Ata e njihnin njëri-tjetrin prej shumë kohësh më parë, por nuk e kishin parë njëri-tjetrin për shumë vite, tha Gielen për gazetën Het Belang van Limburg vitin e kaluar pas dasmës së tyre prapa grilave.

Në pamundësi për të parë njëri-tjetrin, ata u organizuan që të dy të merrnin kurse kompjuterësh në të njëjtën kohë dhe u martuan më vonë.

Ata pozuan për fotografi si personazhet e Brad Pitt dhe Angelina Jolie në filmin e vitit 2005 Z. dhe Znj. Smith.

“Unë do të vazhdoj ta pres. Edhe nëse duhen 30 vjet para se ajo të lirohet”,  tha Gielen në atë kohë. “Nuk me intereson. Dashuria jonë është përgjithmonë”.

Appelt akuzohet për vrasjen e ish të dashurit të saj, i cili vdiq pasi u godit me thikë në një përleshje në rrugë në dhjetor të 2018-ës./21Media