Tre njerëz kanë humbur jetën si pasojë e një rrëshqitjeje të baltës në qytetin Bitti në Sardenjën e Italisë , pasi zona u godit nga një stuhi.

Balta në rrugë arriti në katin e dytë të shumë ndërtesave, transmeton rtv21.tv.

Ekipet e shpëtimit dhe banorët të dielën, duke ecur në majë të baltës së mbushur, e gjetën veten duke u ngjitur me ballkone të katit të sipërm në qytetin me 2 mijë e 700 njerëz në Sardenjën lindore-qendrore në provincën e Nuoro.

Ujërat e përmbytjes dhe grumbujt e baltës përmbytën dhe thyen makinat, duke i lënë gjysmë të varrosura në papastërti dhe mbeturina.

Gjeologët vunë në dukje se fatkeqësia e shkaktuar nga stuhia ishte e fundit nga disa të ngjashme, përfshirë një në nëntor 2013 që mori 19 jetë, pasi goditi ishullin Mesdhe./21Media