Shpëtojnë pilotët

Shpëtojnë pilotët

Një aeroplan luftarak i Forcës Ajrore F-16 të Belgjikës u rrëzua në Francë të enjten, thanë zyrtarët, duke lënë një pilot të kapur në një linjë elektrike të tensionit të lartë.

Të dy pilotët u larguan nga aeroplani afër Lorient, tha forca ajrore belge.

Mediat franceze thanë se përplasja ndodhi në lindje, afër Pluvigner, transmeton rtv21.tv.

40 zjarrfikës u dërguan në vendin e ngjarjes.

Sipas zyrtarëve avioni nuk mbante armë gjatë fluturimit dhe pilotët janë jashtë rrëzikut për jetë./21Media