Pesë persona kanë humbur jetën si pasojë e rrëzimit të një helikopteri në Alpet franceze.

Helikopteri, në pronësi të një kompanie private, po kryente një mision shpëtimi kur u rrëzua afër qytetit Bonvillard në zonën e Savoie.

Shkaku i rrëzimit është ende i paqartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të ishte shkaktuar nga moti i ligë, transmeton portali rtv21.tv.

Alarmi u ngrit nga piloti i cili arriti të shpëtonte nga helikopteri dhe u gjet i lënduar rëndë.

Në një postim në Twitter, Presidenti francez, Emmanuel Macron ndau “mbështetjen për familjet, miqtë dhe kolegët e këtyre heronjve francezë”./21Media