Nëbregdetin shqiptar moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 19 gradë në 32 gradë Celsius, në zonat e ulëta nga 24 gradë në 39 gradë Celsius dhe në zonat bregdetare nga 26 gradë në 39 gradë Celsius.

Era do të fryejë në drejtim Veripërëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4 ballë.