Marrëveshja pason një armëpushim të ndërmjetësuar nga ShBA

Marrëveshja pason një armëpushim të ndërmjetësuar nga ShBA

Forcat siriane dhe ruse do të vendosen në veri-lindje të Sirisë për të larguar luftëtarët kurdë të YPG dhe armët e tyre nga kufiri me Turqinë në bazë të një marrëveshje mes Moskës dhe Anakarës që u arrit martën.

Disa orë pas njoftimit të marrëveshjes, ministria turke e mbrojtjes tha se Shtetet e Bashkuara i kishin thënë Turqisë tërheqja e militantëve kurdë ishte e plotë nga “zona e sigurt” që kërkon Ankaraja në veri të Sirisë.

Në këtë fazë nuk kishte nevojë të fillonte një operacion tjetër jashtë zonës së tanishme të operimit, tha ministria në një deklaratë, duke përfunduar në mënyrë efektive ofensivën e saj ushtarake që kishte filluar në 9 tetor, përcjell rtv21.tv

Marrëveshja pason një armëpushim të ndërmjetësuar nga ShBA që skadoi të martën dhe nënvizon ndryshimet marramendëse në Siri që kur Presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi tërheqjen e trupave amerikane dy javë më parë përpara ofensivës ndërkufitare të Turqisë kundër kurdëve.

Marrëveshja Rusi-Turqi e goditur në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit miraton kthimin e forcave të Presidentit sirian Bashar al-Asad në kufi së bashku me trupat ruse, duke zëvendësuar amerikanët që kishin patrulluar rajonin për vite me ish aleatët e tyre Kurdë.

Sipas paktit midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit turk Tayip Erdogan, të dy vendet thanë që policia ushtarake ruse dhe rojet kufitare siriane do të fillojnë të heqin YPG 30 km (19 milje) nga kufiri turk të Mërkurën.

Gjashtë ditë më vonë, forcat ruse dhe turke do të fillojnë së bashku të patrullojnë një rrip të ngushtë, 10 km tokë në “zonën e sigurt” që Ankaraja ka kërkuar prej kohësh në Sirinë verilindore.

Zëvendës Presidenti amerikan Mike Pence shprehu mbështetje për krijimin e zonës së sigurt.

“Ne mund t’i japim bashkësisë ndërkombëtare një mundësi për të krijuar një zonë të sigurt midis Turqisë dhe popullsisë kurde në Siri që do të sigurojë paqe dhe siguri,” i tha Pence një gala të Fondacionit Heritage në Uashington.

Më parë të martën, Jim Jeffrey, diplomat i lartë amerikan në Siri, hodhi poshtë marrëveshjen e Soçit dhe pyeti nëse rusët mund të merrnin YPG-në të linte territorin që mbulon./21Media