Selena Gomez hyn në 100 njerëzit më me ndikim gjatë vitit 2020 sipas TIME. Selena Gomez po hap me padurim krahët dhe ndikimin e saj në cilindo korsi që e çojnë pasionet e saj.

Ajo ka qenë gjithmonë një muzikante e shkëlqyesheme, por gjithashtu ka qenë gjithmonë më shumë se muzika e saj. Në vitin e kaluar, përveç publikimit të albumit të saj të tretë Nr.1, Rare, Selena doli edhe me shfaqjen e saj të gatimit në HBO Max, Selena + Chef po ashtu do të luajë dhe do të prodhojë ekzekutimin e serialit komik Hulu Only Murders in the Building, përcjell portali rtv21.tv

Ajo nisi linjën e saj të bukurisë, me të cilën është zotuar të mbledhë 100 milionë dollarë për 10 vjet për shërbimet e shëndetit mendor në komunitetet e nën shërbimit. Ajo ka përdorur platformën e saj të madhe në media sociale për të inkurajuar votimin dhe për të mbështetur Black Lives Matter.

Dhe, ndoshta më e rëndësishmja në një kohë kur emigrantët kanë frikë për sigurinë e tyre dhe sulmet e ICE japin lajmin, Selena ka qenë një avokate e hapur për të drejtat e emigrantëve në Amerikë. Vitin e kaluar, ajo ekzekutoi ekzekutivin e dokumentarëve të Netflix Living Undocumented dhe tregoi historinë e udhëtimit emocional të familjes së saj nga Meksika në SHB.A në TIME. Selena përdor me guxim platformën e saj globale në shërbim të identitetit të saj të plotë. Ajo është emblematike e brezit të saj të fuqishëm, i cili kundërshton me hollësi idenë se ata i përkasin çdo linje si artistë, aktivistë ose qytetarë të botës./21Media