Selena Gomez zbulon mesazhin privat që i dërgoi Mark Zuckerberg-ut rreth përmbajtjes së urrejtjes në Facebook.

Gomez solli vëmendjen ndaj përmbajtjes raciste dhe keqinformimit në Facebook në një mesazh privat drejtuesve të Facebook të shpërndarë në Instagramin e saj, transmeton rtv21.tv.

Ylli 28-vjeçar shpërndau mesazhin e saj drejtuar drejtuesve të Facebook-ut Mark Zuckerberg dhe Sheryl Sandberg.

Aktorja dhe këngëtarja u kërkoi drejtuesve të lartë të ndërmarrin hapa për të adresuar “urrejtjen, dezinformimin, racizmin dhe fanatizmin” e pranishme në platformën e saj.

Ylli u bëri thirrje Zuckerberg dhe Sandberg që të bllokohen grupet dhe përdoruesit e përqendruar në përhapjen e gjuhës së urrejtjes, dhunës dhe keqinformimit.

Ajo ishte veçanërisht e shqetësuar për dezinformimin pasi miliona amerikanë tashmë kanë për të votuar në zgjedhjet e ardhshme.

“E ardhmja jonë varet nga ajo. Ky është një vit zgjedhjesh. Ne nuk kemi mundësi të kemi dezinformata në lidhje me votimin. Duhet të ketë kontroll të fakteve dhe llogaridhënie”, përfundoi ajo.

Selena ndau mesazhin e saj me 193 milionë ndjekës të saj në Instagram pasi të famshëm të tjerë ndaluan të postonin të mërkurën në Facebook dhe Instagram.

Të famshëm duke përfshirë Leonardo DiCaprio, Michael B. Jordan, Kim Kardashian, Jennifer Lawrence dhe Naomi Campbell të gjithë ngrinë përkohësisht llogaritë e tyre dhe ndanë hashtagun #StopHateForProfit.

“Facebook injoron urrejtjen dhe dezinformimin në faqen e tyre”, shkroi Jennifer Lawrence në Twitter. “Ky nuk është një “gabim operacional”. Është një vendim i qëllimshëm për të vendosur fitime mbi njerëzit dhe demokracinë”, shtoi ai./21Media