Senatori amerikan Bob Menendez dhe gruaja e tij akuzohen për ryshfet

Sipas Departamentit të Drejtësisë, senatori demokrat i Nju Xhersit, Robert Menendez, është paditur për pranimin e qindra mijëra dollarëve ryshfet.

Prokurorët thonë se Menendez dhe gruaja e tij pranuan shufra ari dhe zarfe me para nga biznesmenët e Nju Xhersit.

Senatori dhe gruaja e tij pranuan paratë për të ndihmuar fshehurazi qeverinë egjiptiane, pretendojnë prokurorët.

Z. dhe zonja Menendez i kanë mohuar me forcë akuzat.

Dyshja përballet secili me tre akuza penale: konspiracion për të kryer ryshfet, komplot për të kryer mashtrim të shërbimeve të ndershme dhe komplot për të kryer zhvatje nën ngjyrën e së drejtës zyrtare.

Aktakuza vjen pas një hetimi shumëvjeçar të Departamentit të Drejtësisë.

Prokurorët pretendojnë se Menendez dhe gruaja e tij Nadine kanë pranuar ryshfet me para, ari, pagesa për një hipotekë në shtëpi dhe një automjet luksoz nga tre burra të Nju Xhersit: Wael Hana, Jose Uribe dhe Fred Daibes.

Përveç ndihmës për qeverinë egjiptiane, ata gjithashtu morën ryshfet për të përdorur pushtetin e zotit Menendez si senator për të mbrojtur tre biznesmenët, sipas aktakuzës.

Menendez, 69 vjeç, është kryetar i komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë dhe u zgjodh për një mandat të tretë në Senat në vitin 2018./21Media

Back to top button