Kampionia e gjashtëfisht, Serena Williams luftoi përmes një prove sfiduese me tre sete kundër grekes, Maria Sakkari për të arritur në çerekfinalet e US Open.

Williams, 38, dukej e kompozuar ndërsa mori setin e parë në 37 minuta, përcjell portali rtv21.tv

“Unë vetëm vazhdova të luftoja”, tha Williams.

“Ajo po bënte aq mirë. Ajo ishte aq agresive dhe unë e dija se kisha nevojë të bëja të njëjtën gjë.”, shtoi ajo.

Amerikanja po kërkon një titullin e 24-të në Grand Slam në një teke ndërsa përpiqet të barazojë rekordin e Margaret Court.

Kundërshtarja e saj e ardhshme është Tsvetana Pironkova e Bullgarisë, e cila nuk ka arritur kurrë më parë në çerekfinalet e US Open dhe po luan turneun e saj të parë që nga Wimbledon 2017./21Media