Më 13 Shtator bëhen  12 vjet që kur Sergio Busquets bëri debutimin e tij zyrtar për FC Barcelona. Ishte java e dytë e lojës në LaLiga pas një humbje ditore për Numancia. Pep Guardiola iu drejtua të riut dhe që nga ajo datë, ai ka qenë një anëtar i domosdoshëm i ekipit.

Meghjithatë Busquets duhet të vendosë tani të  pranojë një rol sekondar ose të kërkojë  një klub të ri. Barça nuk do të përpiqet të ndikojë në vendimin e tij në asnjë mënyrë, përcjell rtv21.tv

Sergio Busquets ka bërë gjithsej 579 paraqitje për Barçën por ndikimi dhe roli i tij në skuadër ndihmuan shndërrimin e klubit në një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave.

Ai është pas Xavi (767), Messi (731), Iniesta (674) dhe Carles Puyol (593) në listën e paraqitjeve të gjithanshme për Barçën. Busquets është përpara legjendave të tjera si Amor, Zubizarreta, Rexach, Gerard Pique dhe Víctor Valdés./21Media