Të mirat e përdorimit të shafranit

Të mirat e përdorimit të shafranit

American Journal of Cardiology ka publikuar një studim të ri ku zbulon se shafrani i Indisë, lufton radikalet e lira përgjegjëse për plakjen e organizmit.

Sipas këtij studimi, kjo erëzo aromatike mund të ul edhe rrezikun e sulmit në zemër me 56%.

Studimet tregojnë se është në gjendje të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të parandalojë krijimin e kolesterolit në enët e gjakut.

Studimi sugjeron marrjen e 150 mg ekstrakt të shafranit çdo ditë për tetë javë për të rritur funksionet e zemrës./21Media