ShBA-ja: Kufizimi i çmimit të naftës ruse do ta godasë menjëherë Putinin

Një kufi mbi çmimin e naftës ruse do të kufizojë të ardhurat e Rusisë për “luftën e paligjshme në Ukrainë”, thonë SHBA.

Kufiri, i miratuar nga aleatët perëndimorë të premten, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë (48 £) për një fuçi naftë të papërpunuar ruse në det.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin.=, shkruan BBc përcjell portali rtv21.tv

Ukraina tha se kufiri i propozuar nga Perëndimi duhet të përgjysmohet. Rusia tha se nuk do të furnizojë vendet që e zbatojnë atë.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca,

Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të “parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës”.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri i çmimeve do të kufizonte më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe “kufizonte të ardhurat që ai po përdor për të financuar pushtimin e tij brutal”, duke shmangur ndërprerjen e furnizimeve globale që mund të çojnë çmimet e naftës në rritje në mbarë botën.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të zbehtë, kufiri i çmimit do të ulë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha ajo në një deklaratë.

Kancelari i Mbretërisë së Bashkuar Jeremy Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet në mbështetjen e saj dhe do të vazhdojë të kërkojë mënyra të reja për të “shtrënguar rrjedhat e financimit të Putinit”.

Marrëveshja për kufirin e çmimit vjen vetëm disa ditë përpara se të hyjë në fuqi një ndalim në mbarë BE-në për naftën bruto ruse të importuar nga deti, gjithashtu më 5 dhjetor.

Kufiri i çmimit – i cili synon të ndikojë në eksportet e naftës në mbarë botën – ka për qëllim ta plotësojë atë.
Vendet që regjistrohen në politikën e udhëhequr nga G7 do të lejohen të blejnë vetëm naftë dhe produkte të naftës të transportuara përmes detit që shiten me ose nën kufirin e çmimit.

Aleatët perëndimorë të Ukrainës planifikojnë gjithashtu të mohojnë sigurimin e cisternave që dërgojnë naftë ruse në vendet që nuk i përmbahen kufirit të çmimit. Kjo do ta bëjë të vështirë për Rusinë të shesë naftë mbi atë çmim.

Politikani i lartë rus Leonid Slutsky i tha agjencisë së lajmeve Tass se BE-ja po rrezikonte sigurinë e saj energjetike me këtë kufi.

Megjithëse masat me siguri do të ndjehen nga Rusia, goditja do të zbutet pjesërisht nga lëvizja e saj për të shitur naftën e saj në tregje të tjera si India dhe Kina – të cilat aktualisht janë blerësit më të mëdhenj të vetëm të naftës së papërpunuar ruse./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button