SHBA me sanksione për fushatën e ndikimit keqdashës të Rusisë në Moldavi

Administrata Biden njoftoi sanksione ndaj nëntë personave dhe 12 subjekteve për të kundërshtuar fushatat e ndikimit keqdashës të Rusisë dhe korrupsionin në Moldavi, njoftoi të mërkurën Departamenti Amerikan i Thesarit.
Sanksionet vijnë pasi Rusia përballet me pengesa ushtarake dhe zemërim global për veprimet e saj brutale në Ukrainë, gjë që i ka shtyrë operativët rusë të marrin në konsideratë masa gjithnjë e më të dëshpëruara për të parandaluar erozionin e mëtejshëm të ndikimit të saj, tha Departamenti i Thesarit i SHBA-së.
“Sanksionet e vendosura sot ekspozojnë jo vetëm strategjinë e fshehtë të Rusisë në Moldavi, por gjithashtu demonstrojnë se si korrupsioni minon sundimin e ligjit”, tha Brian E. Nelson, nënsekretari i Thesarit i SHBA-së për terrorizmin dhe inteligjencën financiare, përcjell rtv21.tv
“Operacionet e ndikimit rus përpiqen të shfrytëzojnë dobësitë në vendet e synuara për t’i destabilizuar ato nga brenda. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin përpjekjet e Moldavisë për të luftuar korrupsionin dhe kundër ndikimit rus”, shtoi ai.
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se SHBA-ja është e përkushtuar të mbështesë përpjekjet e Moldavisë për të luftuar korrupsionin, reformimin e sektorit të drejtësisë, forcimin e pavarësisë dhe transparencës së institucioneve të saj demokratike dhe promovimin e llogaridhënies për ata që kërkojnë të minojnë demokracinë e saj.
Blinken tha se përveç sanksioneve sot, SHBA do të vazhdojë të mbajë përgjegjës ata që kërcënojnë demokracinë jashtë vendit.
Midis individëve të sanksionuar është një ish-zyrtar i qeverisë moldave, i cili shërbeu si kryetar i zgjedhur i Partisë Demokratike të Moldavisë, Vladimir Plahotniuc. Ai mbajti kontrollin mbi aparatin e zbatimit të ligjit të vendit për të synuar rivalët politikë dhe të biznesit, tha Departamenti i Thesarit.
lan Shor, lider i Partisë Shor në Moldavi, është gjithashtu mes atyre që janë sanksionuar “për të qenë përgjegjës ose bashkëpunëtor, ose që në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë është angazhuar ose tentuar të përfshihet në ndërhyrje në zgjedhjet e qeverisë së huaj, për ose në emër të, ose për përfitimin e drejtpërdrejtë ose të tërthortë të Qeverisë së Federatës Ruse”, tha Blinken./21Media

Back to top button