Vaksina Moderna është aprovuar nga qeveria amerikane si vaksina e dytë e vendit Covid-19, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi vaksinën e bërë në SHBA rreth një javë pasi miratoi një vaksinën e Pfizer / BioNTech e cila tani po shpërndahet.

SHBA ka rënë dakord të blejë 200 milionë doza Moderna dhe gjashtë milionë mund të jenë gati të dërgohen tani.
Vendi ka numrin më të lartë në botë të vdekjevev dhe rasteve me Covid-19, përcjell portali rtv21.tv

Amerika ka regjistruar më shumë se 313,500 vdekje dhe rreth 17.5 milionë infeksione , sipas Universitetit Johns Hopkins.

Komisioneri i FDA Stephen Hahn tha se miratimi emergjent i vaksinës të premten shënoi “një hap tjetër thelbësor në luftën kundër kësaj pandemie globale që po shkakton një numër të madh të shtrimeve në spital dhe vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo ditë”.

Autorizimi erdhi pasi një panel këshillimor të enjten votoi 20-0 me një abstenim se përfitimet e vaksinës Moderna tejkaluan rreziqet për ata të moshës 18 vjeç e lart.

Rregullatorët raportuan në fillim të kësaj jave se vaksina Moderna ishte e sigurt dhe 94% efektive .

Presidenti i SHBA, Donald Trump, i cili disa orë para njoftimit zyrtar në Tëitter shkroi se vaksina ishte “aprovuar me shumicë dërrmuese” dhe shpërndarja do të “fillonte menjëherë”, “Urime, vaksina Moderna tani është në dispozicion!”

Presidenti i zgjedhur Joe Biden, i cili pritet të vaksinohet të hënën, tha se autorizimi i goditjeve të Pfizer dhe Moderna “na siguron që të vijnë ditë më të ndritshme”. Por, shtoi ai, “lufta kundër Covid-19 nuk ka mbaruar ende”.

“Ne i dimë sfidat e mëdha përpara, përfshirë shkallëzimin e prodhimit, shpërndarjen dhe detyrën monumentale të vaksinimit të qindra miliona amerikanëve. Ne duhet të sigurohemi që kemi burime për t’i bërë të gjitha këto dhe për t’i bërë ato shpejt”./21Media