Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka autorizuar vaksinën  kundër koronavirusit Pfizer-BioNTech për përdorim urgjent.

Agjencia tha se autorizimi ishte një “moment historik” në pandeminë, e cila mori më shumë se 295,000 jetë në SHBA

Vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër Covid-19, u konsiderua e sigurt dhe efektive nga FDA, përcjell portali rtv21.tv

Presidenti Donald Trump tha se vaksinat e para do të bëhen “në më pak se 24 orë”.

“Sot kombi ynë ka arritur një mrekulli mjekësore”, tha  Trump. “Ne kemi një vaksinë të sigurt dhe efektive në vetëm nëntë muaj.”

Para njoftimit të premten në mbrëmje, FDA kishte qenë nën presion të fortë nga administrata Trump për të aprovuar përdorimin e vaksinës.

Kreut të agjencisë, Stephen Hahn, iu tha që ta miratojë atë për përdorim emergjent deri të premten ose të hiqet dorë, raportuan mediat amerikane, megjithëse ai e quajti këtë “të pavërtetë”.

Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, Alex Azar, u tha gazetarëve më herët të premten se departamenti i tij do të punonte me Pfizer për të filluar programin e vaksinimit masiv nga e hëna ose e marta.

Vaksina Pfizer tashmë ka marrë miratimin rregullator në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Bahrein dhe Arabinë Saudite. Ashtu si këto vende, SHBA do t’u japë dozat e para të vaksinës të moshuarve, punonjësve shëndetësorë dhe ekuipazhit të urgjencës.

Vdekjet nga koronavirusët janë rritur ndjeshëm që nga nëntori në SHBA të mërkurën, vendi regjistroi më shumë se 3,000 vdekje – totali më i lartë në një ditë të vetme kudo në botë./21Media