Sekretari i Përkohshëm i Mbrojtjes Christopher C. Miller, njoftoi të martën se SHBA-ja do të tërheqë mijëra trupa të tjerë amerikanë nga Afganistani dhe Iraku deri më 15 janar 2021 – pak ditë para se presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën, duke konfirmuar planet e raportuara së pari nga CNN të hënën.

Miller tha se tërheqja e 2,500 trupave nga të dy vendet “nuk barazon ndryshimin” me politikat ose objektivat e SHBA-së.

Aktualisht ka afërsisht 4,500 trupa amerikane në Afganistan dhe 3,000 trupa në Irak.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes tha se njoftimi është “në përputhje” me atë që presidenti Donald Trump ka njoftuar publikisht në fillim të këtij viti dhe është “në përputhje me premtimin e tij për popullin amerikan”, përcjell rtv21.tv

Një seri ndryshimesh gjithëpërfshirëse në Pentagon javën e kaluar që filluan me shkarkimin e sekretarit të Mbrojtjes të Mark Esper, panë besnikët e Trump të instaluar me ndikim. Burime të njohura i thanë Jake Tapper të CNN javën e kaluar se spastrimi i drejtuar nga Shtëpia e Bardhë në Departamentin e Mbrojtjes mund të ketë qenë i motivuar nga fakti që Esper dhe ekipi i tij po shtynin përsëri në një tërheqje të parakohshme nga Afganistani, e cila do të kryhej përpara kushteve të kërkuara.

Zyrtari i lartë i Mbrojtjes pretendoi se “nuk ka asnjë ulje të aftësisë” si rezultat i tërheqjes, duke e quajtur uljen një vendim “bashkëpunues”./21Media