Pesë shenjat e trupit që nuk duhet të injorohen

Pesë shenjat e trupit që nuk duhet të injorohen

Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju dhe është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që përpiqet t’ju tregojë.

Mënyrat për ta bërë këtë do të ishin t’i kushtoni vëmendje shenjave që ju jep, të tilla si ndryshimet në ngjyrën e pjesëve të trupit tuaj ose ndjesitë dhe dëshirat që ju i gjeni të pazakonshme.

Më poshtë lexoni disa nga sinjalet e trupit tuaj pa marrë parasysh sa të çuditshme mund të duken, përcjell rtv21.tv

Vetullat e holluara

Nëse vini re se vetullat tuaja po bëhen më të holla, duhet të vizitoni një mjek dhe të kontrolloni tiroidin tuaj. Kjo mund të jetë një nga simptomat e hipotiroidizmit.

Ndjenjë shtërngimi

Nëse ndonjëherë ndiheni sikur dikush është duke ju përqafuar me të vërtetë fort ose duke ju lidhur rreth belit, trupit ose këmbëve, duhet të keni disa teste të kryera për të përjashtuar rrezikun e të pasurit të sklerozës së shumëfishtë. Ju gjithashtu mund të keni ndjesi të pakëndshme në krahë dhe këmbë – mund të ndiheni sikur keni doreza ose këpucë të rënda. Ndjenja mund të ndryshojë nga irrituese në shumë të dhimbshme, por gjithsesi, duhet t’i kushtoni vëmendje kësaj.

Këmbët rozë

Prodhuesit e kremrave të këmbëve shpesh premtojnë që ju do të keni “këmbët e foshnjës”. Por, nëse vini re se këmbët tuaja janë me të vërtetë si trëndafili dhe lëkura duket e hollë dhe e rrudhur, duhet të bëni një test gjaku për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak. Kjo simptomë mund të tregojë një problem metabolik, përfshirë diabetin, përcjell rtv21.tv 

Gishtat e enjëtur

Edhe nëse keni lëkurë të pastër, pa acarim, pa kruajtje, por këmbët tuaja i ngjajnë një salçiçeje, duhet të shkoni te një mjek. Kjo simptomë mund të sinjalizojë artrit psoriatik, përcjell rtv21.tv 

Kruajtje e lëkurës

Nëse vëreni se keni kruarje të lëkurës, kjo mund të jetë një shenjë e diabetit. Por, para se të shikoni një mjek, kontrolloni vendin e kruajtjes: kruarja mund të shkaktohet nga një pickim insektesh ose një reaksion alergjik në një locion të ri ose në një pëlhurë me cilësi të ulët. Nëse asnjë nga këto arsye nuk shpjegojnë kruarjen, duhet të shkoni te ndonjë një mjek./21Media