Për shumë njerëz, jeta është e paimagjinueshme pa kafe, sidomos në mëngjes. Sidoqoftë, pirja e tepërt e pijeve tuaja të preferuara të zeza, veçanërisht nëse pini shpesh pije të gazuara ose energjike që përmbajnë kafeinë, mund të çojë në “mbidozë” dhe varësi.

Këto tetë shenja sugjerojnë që trupi juaj nuk e pëlqen dashurinë e tepruar që keni për kafeinën.

1. Ju dhemb koka

Hulumtimet tregojnë se më shumë se 50 për qind e njerëzve që pinë kafe rregullisht kanë dhimbje koke të moderuar deri të rëndë nëse humbin një ditë pa konsumuar kafe.

2. Zemra juaj është në marshin e pestë

Nëse zemra juaj rreh dhe “kërcen” pasi keni pirë kafe, ekziston një probabilitet i lartë që kafeina “të jetë fajtore” për këtë. Disa njerëz tashmë janë të ndjeshëm ndaj një sasie të vogël kafeine.

3. Ndiheni të shqetësuar

Ndoshta është shkaktuar nga kafeja juaj e mëngjesit. Disa njerëz janë shumë të ndjeshëm ndaj kafeinës, kështu që ata fillojnë të ndiejnë shqetësim, nervozizëm dhe madje ankth pas vetëm një filxhani kafeje me kafeinë. Nga ana tjetër, ka nga ata që shqetësohen nga kafeja pa kafeinë.

4. Ju jeni ters dhe grindavec

A ju bezdis të gjitha nëse nuk keni pirë kafe në mëngjes? Kafeina është një stimulues që jep energji dhe një “ndjenjë më të mirë”, por nëse jeni në humor të keq kur nuk pini kafe, në të vërtetë jeni të varur.

5. Ju nuk mund të flini

Kjo është arsyeja pse njerëzit pinë kafe ndërsa janë të lodhur. Kafeina rrit nivelet e adrenalinës, kështu që ju mund të ndjeheni më energjikë dhe zgjuar. Mund të ndihmojë në mëngjes kur kemi nevojë për një rritje të energjisë. Por gjatë ditës, nëse konsumoni kafeinë disa orë para se të shkoni në shtrat, ajo ndërhyn në orën tuaj biologjike. Ju nuk do të flini mirë natën, kështu që do të jeni të lodhur në mëngjes.

6. Ju keni zhvilluar “imunitet” ndaj kafeinës

Nëse duhet të pini shumë kafe për të rritur me të vërtetë energjinë tuaj, kjo mund të nënkuptojë që trupi juaj është aq i mësuar me sasi të mëdha kafeine, saqë i përjeton efektet e saj më pak. Kjo ju vë në një rreth vicioz ndërsa pini kafe gjithnjë e më shumë.

7. Ju torturon uria e shtuar

Disa njerëz përpiqen të ulin oreksin e tyre me kafeinë, por pirja e tepërt e kafesë në fakt mund të ketë efektin e kundërt. Kafeina rrit punën e hormoneve që stimulojnë ndjenjën e urisë.

8. Ndjeni se nuk mund të bëni pa kafe

Nëse mendimi për të hequr dorë nga kafeja juaj e mëngjesit shkakton një sulm paniku të butë te ju, a nuk është kjo një shenjë që ju jeni të varur prej saj? Sidoqoftë, mos u përpiqni ta “prisni”, por përpiquni të zvogëloni gradualisht marrjen e kafesë, pak nga pak, në mënyrë që të mos mbingarkoheni nga lodhja e rëndë dhe dhimbjet e kokës.