Vazhdojnë përmbytjet në Francë

Vazhdojnë përmbytjet në Francë

Një burrë 41-vjeçar u gjet i vdekur në Spanjën juglindore të shtunën, bwri tw ditur qeveria lokale, duke sjellë të paktën nw gjashtë numrin vdekjeve të shkaktuara nga shiu rekord gjatë dy ditëve të fundit nga

Më shumë se 1,100 ushtarë janë dërguar në rajonet Murcia dhe Valencia për të ndihmuar në shpëtimin e njerëzve të izoluar nga përmbytja dhe evakuimin e mijëra njerëzve për siguri pasiq ë një lumë shpërtheu brigjet e tij dhe kaskadat e autostradave ishin zhytur në ujë, përcjell rtv21.tv

Viktima e fundit ishte nga qyteti i Orihuela, rreth 55 kilometra (34 milje) nga qyteti bregdetar i Alicante, ku kryeministri i përkohshëm Pedro Sanchez vizitoi qendrën e komandimit të reagimit emergjent.

“Fatkeqësisht, ne vajtojmë një fatalitet tjetër në Orihuela,” tha Sanchez në Twitter.

Tre burra u gjetën të vdekur të premten, duke përfshirë një që u përpoq të përshkonte një tunel të përmbytur, dhe dy motra u humbën të enjten kur makina e tyre u transportua nga uji./21Media