Humb jetën një 7 vjeçar, motra e tij humbi

Humb jetën një 7 vjeçar, motra e tij humbi

Një djalë shtatë vjeçar raportohet se është viktima e parë e njohur nga uragani “Dorian”, stuhia masive e kategorisë 5 që po gërryen ishujt Bahamas, ndërsa ngadalë po shkon drejt bregdetit të Shteteve të Bashkuara Juglindore.

Lachino Mcintosh, 7 vjeç, raportohet të ketë humbur jetën pranë shtëpisë së tij në Abaco, sipas Bahamas Press.

Djali i ri raportohet të jetë mbytur, ndërsa familja e tij po përpiqej të zhvendosej nga shtëpia. Motra e Mcintosh raportohet të jetë e humbur, transmeton rtv21.tv.

Në një përparim të ngadaltë, të pamëshirshëm, stuhia katastrofike vazhdoi të godit ishujt Bahamas herët të hënën.

Erërat më të larta të qëndrueshme të stuhisë u ulën paksa në 180 km/orë, ndërsa rrotullohej përgjatë ishullit Grand Bahama brenda natës në ato që parashikuesit thanë se do të jetë një sulm gjatë ditës.

Qendra Kombëtare e Uraganit paralajmëroi për ‘përmbytje katastrofike’ në ishullin Grand Bahama. Ajo u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë brenda.

“Kjo është një situatë kërcënuese për jetën”, tha NHC.

Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, Karolina e Jugut dhe Xhorxhia urdhëruan gati një milion njerëz që jetojnë përgjatë vijës së saj bregdetare të evakuohen në pritje të ardhjes së “Dorianit”./21Media