Sherebela bën mrekulli për flokët. Lufton thinjat, forcon ngjyrën e flokëve dhe lufton yndyrën. Një çaj 100% natyral me gjethet e sherebelës do të ishte aleati juaj i flokëve të bukur, të patrajtuar me bojë e kimikate.

Për të përgatitur çajin me sherebelë kundra flokëve të bardhë duhen:

Gjethe sherbele të freskëta (ose të thata)

3 gota ujë

Një tenxhere

Përgatitja: Merrni një tenxhere, shtoni 3 gota ujë dhe gjethet e sherebelës. Ziejini për dy orë. Kur të ftohet, aplikojeni çajin në flokë të lagur dhe lëreni për 40 minuta. Mund ta përdorni edhe në flokë të thatë duke e tamponuar butësisht.

Përsëriteni 1 herë në javë për një muaj.

Në rast se do ta përdorni këtë çaj për flokë të yndyrshëm, mund t’i shtoni dhe bimë të tjera si trumëz dhe rozmarinë të cilat i japin më shumë shkëlqim flokut.