Konsumimi i tepërt i kafes shkakton akne

Konsumimi i tepërt i kafes shkakton akne

Të gjithë ne dëshirojmë të kemi një lëkurë pa akne dhe të shëndetshme.

Jo vetëm pluhuri dhe ndotja, por edhe dieta jonë është gjithashtu një nga arsyet kryesore pse shkaktohen puçrrat në fytyrë, transmeton rtv21.tv.

Puçrra mund të ndodhë në çdo kohë dhe shpesh vjen me shumë siklet. Nëse e keni provuar çdo mënyrë të mundshme për ta hequr qafe, por keni dështuar keq, atëherë është koha për ju të hekni dorë nga dieta juaj.

Konsumi i ushqimeve të ndryshme si produktet e qumështit, ushqimi i djegës , buka dhe ushqimet e skuqura mund të shkaktojnë puçrra në fytyrë.

Dhe për befasinë tuaj, diçka kaq e shijshme, si kafeja mund të jetë një nga arsyet prapa këtyre akneve që iu acarojnë.

Sipas dermatologes,  Dr Shilpa Arora ND, “Puçrra mund të shkaktohet nga marrja e tepruar e kafes, megjithatë nuk është vetëm kjo shkaku.”

Për të shmangur puçrrat e padëshiruara në fytyrë, ju vetëm duhet të ndryshoni konsumimin e kafes tuaj.

Kafja përmban prona kimike që nxisin hormonet e stresit të cilat kanë tendencë të rrisin marrjen e kalorive, duke shkaktuar puçrra fytyre. Megjithëse stresi nuk është kryesisht shkaku i akneve, por mund ta bëjë atë më keq.

Siç e dimë se uji është me rëndësi të madhe për një lëkurë të shëndetshme, dehidrimi mund të çojë në një mori problemesh të lëkurës.

Sipas Konsulentit të Nutritionist Dr Rupali Datta, ” Konsumimi i tepërt e kafesë mund të nxjerrë vitamina esenciale dhe minerale të tretshme në ujë nga trupi, duke rezultuar në dehidratim që mund të shkaktojë më shumë puçrra fytyre.”/21Media