Një mësuesi i është prerë koka në një periferi veri-perëndimore të Parisit, nga një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia.

Viktima thuhet se u ka treguar studentëve karikaturat e diskutueshme të Profetit Muhamed, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv

Sulmi ndodhi rreth orës 17:00 me kohën lokale (15:00 GMT) pranë një shkolle. Prokurorët e antiterrorit po hetojnë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron vizitoi skenën, duke e quajtur vrasjen një “sulm terrorist islamik”.
Macron tha se ai u vra sepse ai “mësoi lirinë e shprehjes”. Viktima nuk është përmendur.
Sulmuesi me thikë u qëllua derisa oficerët u përpoqën ta arrestonin atë pas sulmit. Policia nuk ka dhënë asnjë detaj personal në lidhje me të.

Një gjyq po zhvillohet aktualisht në Paris për një sulm islamik të vitit 2015 ndaj revistës satirike franceze Charlie Hebdo, e cila ishte në shënjestër për botimin e karikaturave.

Tre javë më parë, një burrë sulmoi dhe plagosi dy persona jashtë ish zyrave të revistës./21Media