Facebook ka hequr faqen e kuzhinierit të famshëm Australian Pete Evans pasi ai shpërndau në mënyrë të përsëritur dezinformimi në lidhje me koronavirusin.

Evans, i cili kishte rreth 1.5 milion ndjekës në Facebook, përhapte teori konspirative në lidhje me Covid19 dhe vaksinat të cilat hidhen poshtë nga ekspertët mjekësorë.

Më parë, Facebook kishte marrë postime individuale nga Evans që konsiderohej si dezinformim, përcjell portali rtv21.tv

Por platforma tani ka hequr të gjithë faqen e tij.

“Ne nuk lejojmë askënd të ndajë dezinformata në lidhje me Covid-19 që mund të çojë në dëmtime të afërta fizike ose [në lidhje] me vaksinat Covid-19 që janë zhbllokuar nga ekspertët e shëndetit publik,” tha kompania.

Facebook tha se kishte hequr faqen për “shkelje të përsëritura” të politikave të saj.

Evans kishte ndarë një sërë teorish të rrëzuara rreth ashpërsisë së virusit, mbajtjes së maskave dhe vaksinave, si dhe pretendime të pasakta në lidhje me rrjetet 5G.

Shefi i kuzhinës u bë i njohur si pjesë e jurisë për 10 sezone në shfaqjen Australiane të Gatimit My Kitchen Rules.

Llogaria e tij në Instagram të zotëruar nga Facebook – me 278,000 ndjekës – mbetet aktive.

Evans postoi në Instagram të enjten se ai ishte “shumë i lumtur që ishte një nga katalizatorët për një bisedë rreth një teme kaq të rëndësishme … lirinë e fjalës”./21Media