Shteti Islamik mori përgjegjësinë të martën për sulmin në Vjenë nga ai cili mbetën të vdekur  të paktën katër persona, Kështu u bë e ditur  nga ta në një deklaratë për Agjencinë e Lajmeve Amaq, raporton Reuters.

Deklarata u shoqërua me një fotografi të një burri me mjekër, të quajtur “Abu Dagnah Al-Albany”, duke thënë se ai sulmoi turmat në qendër të Vjenës të hënën me një armë dhe një automatik, para se të vritej vetë nga policia austriake./21Media