Skllavja e tij rrëfen ditët e fundit të al-Bagdad

Skllavja e tij rrëfen ditët e fundit të al-Bagdad

Në muajt e tij të fundit në arrati, udhëheqësi i grupit të Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi u acarua, ndonjëherë i maskuar si një bari, ndonjëherë i fshehur nën tokë, gjithnjë i varur nga një rreth ngushtues i konfidencialëve.

Bashkëpunëtorët pikturojnë një foto të një njeriu të fiksuar për sigurinë dhe mirëqenien e tij dhe duke u përpjekur të gjejë siguri në qytete dhe shkretëtira në Sirinë lindore pranë kufirit Irakian ndërsa fushat e ekstremistëve u shkatërruan. Në fund të fundit, udhëheqësi brutal një herë i përshëndeti ndërsa “halifi” la plotësisht zonat e ish-IS, duke u rrëshqitur në territorin armiqësor në provincën veri-perëndimore të Idlib-it të Sirisë të drejtuar nga rivalët e grupit radikal të lidhura me al-Kaidën. Atje, ai vdiq gjatë një sulmi të 26 tetorit nga forcat speciale amerikane në shtëpinë e tij të fortifikuar.

Për muaj të tërë, ai e mbajti një adoleshente jezidi si skllave, dhe ajo i tha The Associated Press se si e sillej gjatë lëvizjes, duke udhëtuar me një grup thelbësor deri në shtatë bashkëpunëtorë të ngushtë. Muaj më parë, ai i delegoi shumicën e kompetencave të tij një deputeti të vjetër, i cili ka të ngjarë njeriu i shpallur nga grupi si pasardhësi i tij, përcjell rtv21.tv

Vajza Jezidi, e cila u la e lirë në një sulm të udhëhequr nga SHBA në maj, tha se al-Baghdadi fillimisht u përpoq të ikte në Idlib në fund të vitit 2017. Ajo tha se një natë ishte ngarkuar në një kolonë prej tre automjetesh që përfshinte drejtuesin e IS, gruaja e tij dhe sigurimi i tij u nisën për në krahinë. Makina arriti në një rrugë kryesore, por më pas u kthye, me sa duket nga frika se do të binte sulm, tha vajza, e cila ishte 17 vjeçe.

Për rreth një javë ata qëndruan në qytetin jug-lindor të Sirisë Hajin, afër kufirit të Irakut. Pastaj ata u zhvendosën në veri në Dashisha, një qytet tjetër kufitar në Siri brenda territorit të mbajtur nga IS.

Atje, adoleshentja jezidi qëndroi për katër muaj në shtëpinë e vjehrrit të al-Bagdadi, një ndihmës i ngushtë i quajtur Abu Abdullah al-Zubaie. Al-Bagdadi do ta vizitonte atje shpesh dhe do ta përdhunonte dhe herë pas here e rrihte, tha e reja. Ai lëvizte vetëm natën, duke veshur atlete dhe duke mbuluar fytyrën, gjithmonë me rreth pesë burra sigurie që i drejtoheshin si “haxhxh” ose “sheik”, tha ajo.

Në pranverën e vitit 2018, ajo iu dha një burri tjetër, i cili e nxori nga Dashisha. Kjo ishte hera e fundit që ajo pa al-Bagdadi, megjithëse i dërgoi asaj një copë bizhuteri si dhuratë, tha adoleshentja.

Duket se al-Bagdadi u zhvendos nga një vend në vend në Sirinë lindore për vitin e ardhshëm, pasi një kështjellë IS pasi një tjetër ra në forcat e udhëhequra nga SH.B.A., të udhëhequra nga SH.B.A., përpara se të shkonin në Idlib diku në pranverë.

Gjatë asaj kohe, al-Bagdadi ishte një “rrënim nervor”, duke u ngritur lart e poshtë dhe duke u ankuar për tradhëti dhe depërtime midis “ëalis” të tij, ose guvernatorëve të krahinave të vetë-deklaruara të grupit, kunatit të tij, Mohamad Ali Sajit , tha në një intervistë për TV Al-Arabiya transmetuar javën e kaluar.

“Kjo është e gjitha tradhti,” kujtoi Sajit al-Bagdadi duke bërtitur.

Sajit, një irakian i cili ishte martuar me një tjetër nga vajzat e al-Zubaie, u arrestua nga autoritetet irakene në qershor. Ai tha se e kishte parë al-Bagdadi disa herë gjatë 18 muajve, duke filluar në Hajin në fund të vitit 2017. Hera e fundit ishte në rajonet e shkretëtirës përgjatë kufirit sirian-irakian jo shumë kohë para kapjes së vetë Sajit. Ai tha se al-Bagdadi i besoi atij dërgimin e mesazheve në disqe flash për togerët brenda Irakut.

Zyrtarët irakenë dhe sirianë kurdë kanë thënë se ata kanë kultivuar burime të veçantë që çuan në liderin e IS, dhe Sajit besohet të jetë njëri prej tyre. Një zyrtar amerikan tha që dukej se kurdët sirianë arritën të merrnin një “mysafir” brenda rrethit të brendshëm të al-Bagdadi, informacioni i të cilit ishte i rëndësishëm në gjueti.

Sajit tha se lëvizjet e al-Bagdadit ishin të kufizuara shumë, aq më tepër sa humbi territori më i madh i IS. Ai eci rreth e rrotull me një rrip vetëvrasës, madje fjeti me një pranë tij dhe bëri që ndihmësit e tij të mbanin rripa. Ai kurrë nuk përdori një celular; vetëm ndihmësi i tij Abu Hassan al-Muhajer , duke përdorur një Galaxy 7, tha Sajit, i cili mbetet në paraburgimin e Irakut.

Stresi ia përkeqësoi diabetin udhëheqësit të IS, dhe ai duhej të monitoronte vazhdimisht sheqerin në gjak dhe të merrte insulinë. Ai nuk agjëroi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe i detyroi ndihmësit e tij të mos agjërojnë gjithashtu, tha Sajit.

Disa herë, al-Bagdadi ishte maskuar si bari, tha ai. Kur shefi i sigurisë së al-Bagdadi, Ebu Sabah, mori erë nga një bastisje e mundshme në zonën e shkretëtirës kufitare Sirian-Irak, ku ata ishin fshehur ata hodhën çadrat e tyre dhe fshehu al-Bagdadi dhe al-Muhajer brenda një gropë të mbuluar me papastërti, Sajit tha. Ata i lënë delet të bredhin në majë të gropës për ta maskuar më tej atë. Pasi kërcënimi i bastisjes mbaroi, ata u kthyen dhe i kthyen tendat përsëri, tha ai.

Al-Baghdadi lëvizi me një rreth prej pesë deri në shtatë njerëz, duke përfshirë al-Muhajer, al-Zubaie dhe Abu Sabah; dhe ish guvernatori i grupit për Irakun, i njohur si Tayseer ose Abu al-Hakim. Al-Muhajer u vra në të njëjtën ditë si al-Bagdadi, në një operacion të veçantë ushtarak të udhëhequr nga SHBA.

Udhëheqësi i IS ishte gjithashtu në kontakt me zëvendësin e tij të lartë, Hajji Abdullah, tha Sajit. Zyrtarët irakenë thonë se al-Bagdadi e vendosi atë përgjegjës për shumicën e çështjeve administrative dhe financiare të grupit. Sajit tha se ai beson se Haxhi Abdullah është në të vërtetë njeriu që quhet pasardhësi i al-Bagdadi para vrasjes së tij, i identifikuar nga nom de guerre Abu Ibrahim al-Hashemi Al-Kurejshi.

Zyrtarët e Sh.B.A thanë që nuk e dinin kur al-Bagdadi mbërriti në Idlib por thanë që ai zgjodhi vendndodhjen sepse ishte territori i fundit jashtë kontrollit të qeverisë siriane. Zyrtarë të Sirisë aleate të SHBA thanë se ata mposhtën lëvizjet e tij në maj por dyshuan se ai u largua atje pas rënies së territorit të fundit të IS në fund të marsit.

Atje, ai u fsheh në një kompleks në fshatin Barisha, rreth 5 kilometra (3 milje) nga kufiri me Turqinë. Si shumë prej qyteteve kufitare të Idlibit, ajo është e mbushur me njerëz të zhvendosur nga e gjithë Siria dhe administrohet nga Hayat Tahrir al-Sham, një grup militant i lidhur me al-Kaidën dhe një rival me IS.

Kompleksi i përkiste një burri të quajtur Abu Mohamed al-Halabi, i cili ishte një tregtar delesh, por kishte pak kontakte me fqinjët e tij, i thanë disa banorë AP. Ata folën në kushte anonimiteti nga frika se do të rrezikoheshin. Zyrtarët irakenë thanë që “tekniku” i al-Bagdadi – një njeri që u kujdes për logjistikën – u vra me të në sulm.

Një banor tha se gati një duzinë helikopterësh u hodhën mbi fshatin e tyre para orës 11 pasdite natën e 26 tetorit bastisje të drejtuar nga SHBA.

“Ne dolëm në ballkon për të parë dhe ata filluan të qëllonin, me pushkë automatike. Kështu u futëm brenda dhe u fshehëm”, tha banori. Pastaj u bë një operacion ajror në perëndim të fshatit, në drejtim të shtëpisë së al-Halabi. Më vonë, amerikanët paralajmëruan banorët të largoheshin nga shtëpia sepse do të hidheshin në erë.

“Askush nuk priste që al-Bagdadi të ishte këtu,” tha një tjetër banor./21Media