Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Bolton ka shtyrë një vizitë në Beograd dhe Prishtinë

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Bolton ka shtyrë një vizitë në Beograd dhe Prishtinë

Sipas burimeve jo zyrtare të ‘Zërit të Amerikës’, Bolton ka shtyrë vizitën për shkak sepse Kosova nuk ka qeveri.

Por besohet se Bolton nuk ka hequr dorë nga vizita në Ballkan.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq kishte thënë gjatë ditës së djeshme se Bolton nuk do ta vizitoj Serbinë pasi nuk ka me kë të bisedoj në Kosovë.

Sipas raportimeve, besohet se Bolton kishte në plan ta vizitonte Beogradin dhe Prishtinën deri në fund të gushtit ose fillim të shtatorit.

Me anë të këtyre vizitave ShBA do të shkonte ne ofanzivë të plotë për të zgjidhur problemin mes dy shteteve.

Bolton së fundmi u takua me Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq në Uashington, ku temë diskutimi ishte dialogu me Kosovën.