Emra të mëdhenj nga bota e artit, sportit dhe politikës po i japin nderim aktorit amerikan, Chadwick Boseman, i cili vdiq në moshën 43 vjeçare.

Ylli i “Black Panther” ishte diagnostikuar me kancer të zorrës së trashë në vitin 2016 por kurrë nuk kishte folur publikisht për të.

Familja e tij tha se ai kishte xhiruar shumë nga filmat e tij të fundit, ndërsa po kalonte “operacione të panumërta”, transmeton rtv21.tv.

Midis atyre që e nderuan jetën e tij ishte edhe ish-presidenti i SHBA, Barack Obama, i cili tha se aktori ishte “i bekuar”.

“Chadwick erdhi në Shtëpinë e Bardhë për të punuar me fëmijët kur ai ishte duke luajtur Jackie Robinson,” tha Obama.

Shoferi i garës Lewis Hamilton ia kushtoi aktorit pozicionin e tij në pol në Grand Prix të Belgjikës.

“Ai ka frymëzuar një brez të tërë të të rinjve me ngjyrë dhe u siguroi atyre një superhero të vërtetë për të parë. Pusho në paqe miku im,” shkroi ai në Twitter.

Boseman lindi në Karolinën e Jugut dhe filloi karrierën e tij të aktrimit në role televizive.

Yjet e tjera të Marvel ishin midis atyre që i bënin nderim të shtunën.

Mark Ruffalo, i cili luan Hulk, tha se “tragjeditë e grumbulluara këtë vit janë bërë vetëm më të thella” nga vdekja e tij.

Tom Holland, i cili aktualisht po luan “Spiderman”, e quajti Boseman një model për miliona në të gjithë botën, ndërsa ylli i “Captain America”, Chris Evans dhe aktori i Thor Chris Hemsworth thanë se ata ishin zemërthyer nga vdekja e tij.

Djali i madh i aktivistit për të drejtat civile, Martin Luther King Jr vlerësoi Boseman për gamën e tij të roleve, duke thënë se ai “solli historinë në jetë” në përshkrimet e tij të burrave me ngjyrë dhe ishte “një superheron për shumë” si “Black Panther”.

Muzikanti fitues i çmimeve, John Legend e quajti Boseman “një dritë të ndritshme” i cili “gjithmonë dukej se mbante paraardhësit tanë me vete”.
Ava DuVernay, e cila ka drejtuar një varg filmash dhe dokumentarësh të fuqishëm përfshirë Selma, në lidhje me luftën për të drejtat civile në vitet 1960, gjithashtu bëri homazhe.

Të tjerët lavdëruan forcën që ai tregoi në veprimin përmes trajtimit të tij të kancerit.

Aktorja Halle Berry e përshkroi atë si një “njeri me talent të pamatshëm, i cili triumfoi në jetë pavarësisht nga betejat e tij personale”.

Marvel Studios, i cili krijoi “Black Panther”, tha se trashëgimia e aktorit do të “jetojë përgjithmonë”.

Cicërima e fundit e postuar në llogarinë e Boseman në Twitter duke njoftuar se ai kishte vdekur është tani cicërima më e “pëlqyer” e të gjitha kohërave./21Media