Presidenti amerikan Donald Trump mbetet nën vëzhgim ndërsa qëndron në spital për trajtimin Covid-19.Ekziston skepticizëm mbi perspektivën – e ngritur nga mjekët më parë – se ai mund të largohet të hënën ndërsa vazhdojnë pyetjet mbi seriozitetin e sëmundjes së tij.

Niveli i oksigjenit të tij u zhyt dy herë dhe ai mori një trajtim steroide.Të dielën, ai bëri një paraqitje të befasishme publike në një makinë të kaluar për të përshëndetur mbështetësit, duke tërhequr kritika, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

“Më shumë se 205,000 Amerikanë kanë vdekur. Ne kemi nevojë për udhëheqje. Jo foto opsione,” shkroi Hakeem Jeffries, kryetar i Demokratëve në Shtëpinë e Përfaqësuesve të SHBA.

Duke veshur një maskë, presidenti u bëri me dashamirësi nga prapa xhamit të një makine të mbyllur pasi shkroi në Twitter se do të largohej nga spitali Walter Reed.

Një mjek në spital kritikoi ashpër udhëtimin e autokolonës së presidentit për shkak të rrezikut të infeksionit brenda makinës.

“Ai SUV Presidencial nuk është vetëm antiplumb, por i mbyllur hermetikisht kundër sulmit kimik. Rreziku i transmetimit Covid-19 brenda është po aq i lartë sa del jashtë procedurave mjekësore,” shkroi Dr James Philips.

Ai tha se ata që ishin brenda makinës së presidentit do të duhet të karantinohen për 14 ditë pasi rrezikojnë të sëmuren. Më parë, doli se gjendja e presidentit ishte më e rëndë nga sa ishte raportuar më kur ai shkoi në spital të premten në mbrëmje.

Shtëpia e Bardhë kishte thënë se Trump po përjetonte “simptoma të lehta” të Covid-19, por u konfirmua në fundjavë se ai mori oksigjen shtesë pasi nivelet e tij u ranë dy herë brenda dy ditësh.

Atij iu dha steroide deksametaza, e cila normalisht është e rezervuar për raste të rënda, sipas ekspertëve.

Sidoqoftë, Trump u përpoq të projektojë një imazh të forcës, duke postuar në Twitter imazhe të tij duke u shfaqur për të punuar nga spitali dhe një video-mesazh që ngacmon befasinë e tij në të kaluarën.

Në një Tweet presidenti – i veshur me një xhaketë kostumesh dhe këmishë pa kravatë – tha: “Kam mësuar shumë për Covid. E mësova duke shkuar vërtet në shkollë. Kjo është shkolla e vërtetë. Kjo nuk është le ta lexojmë shkollën e librave”.

Diagnostikimi i presidentit, të cilin ai e bëri publik në një Tweet të premten herët, ka ndalur fushatën e tij zgjedhore. Trump do përballet me sfiduesin demokrat Joe Biden më 3 nëntor.

Çfarë mësuam në fundjavë?

Më herët gjatë fundjavës, mjekët e. Trump thanë se presidenti vazhdoi të përmirësohej dhe mund të lirohej sa më shpejt të hënën.

Sidoqoftë, Dr Sean Conley, mjeku i Shtëpisë së Bardhë, zbuloi se niveli i oksigjenit të presidentit ra dy herë që nga diagnoza e tij, dhe ai filloi me dexamethasone.

Presidentit iu dha oksigjen shtesë të paktën një herë pasi ishte pozitiv, tha Dr Conley, i cili gjithashtu kërkoi të sqaronte konfuzionin e mëparshëm të shkaktuar nga deklaratat kontradiktore në lidhje me gjendjen e zotit Trump.

Duke folur në një konferencë shtypi në Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed pranë Uashington DC, Dr Conley tha se niveli i oksigjenit të Trump ra për herë të parë të premten në mëngjes në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti kishte një ethe të lartë, tha ai, dhe një nivel oksigjeni nën 94% – niveli i një personi të shëndetshëm është 95% ose më i lartë.

Episodi i dytë ndodhi të shtunën, kur niveli ra nën 93%. Kur u mor në pyetje, Dr Conley nuk tha nëse presidenti kishte marrë oksigjen, por shtoi se, nëse do të kishte ndodhur, “ishte shumë e kufizuar”.

Ekipi, tha Dr Conley, vendosi t’i japë zotit Trump deksametazon, e cila është treguar në studime për të përmirësuar mbijetesën për pacientët në spital me Covid-19 në gjendje të rëndë.

Presidenti, duke qenë 74 vjeç, një burrë dhe dikush i kategorizuar si me peshë, është në një kategori me rrezik më të lartë për Covid-19. Të premten atij iu dha një injeksion eksperimental dhe filloi një kurs pesë-ditor të remdesivir, ilaçeve antivirale.

Mjekët thanë se presidenti nuk kishte pasur ethe që nga e premtja dhe se funksionet e tij të mëlçisë dhe veshkave kishin mbetur normale. Por Dr Conley refuzoi të përgjigjej në pyetjet nëse skanimet e mushkërive treguan ndonjë dëm./21Media