Ajo që sot e bën ndryshimin në standartet e bukurisë nga e kaluara është se ne gmund të tregojmë veçantinë tonë, pasi shoqëria është bërë më përfshirëse. Këto tendenca janë të gjitha të ndikuara nga historia dhe zhvillimet teknologjike.

1. TV dhe kinema ndryshuan mënyrën e përdorimit make-up

Në vitet 1950, filluan të përdoren si si themel i grimit , vijëzimi i syve dhe skuqja. Kjo ishte një kohë kur filmat me ngjyra po bëheshin të njohur dhe gratë filluan të kopjonin këto fytyra teatrore nga ekrani i madh. Aktorë të tillë si Clara Boë, Elizabeth Taylor dhe Marilyn Monroe ishin disa nga më të pëlqyerat, përcjell portali rtv21.tv

Që atëherë, grimi ka qenë një pjesë e madhe e jetës së kaq shumë grave. Në fakt, industria globale e kozmetikës mendohet të ketë fituar një vlerë rreth 640 miliardë dollarë në vitin 2020.

2. Lloji ideal i trupit tonë ndikohet nga të famshmit

Forma ideale e trupit të sotëm është një orë me rërë e ekzagjeruar: një bel i hollë dhe këmbë, vithe dhe gjoks i madh. Në vitet 1950 dhe 1960, filloi ideja që trupat e hollë të ishin më të shëndetshëm dhe më tërheqës. Ikona e bukurisë si Brigitte Bardot, Audrey Hepburn dhe Sophia Loren ndikuan në mënyrë të konsiderueshme në këtë tip ideal të trupit.
Më vonë, pamja supermodele “madhësia 0” e viteve 1990, e bërë e njohur nga Naomi Campbell, Kate Moss dhe Claudia Schiffer, u bë modë. Këto prirje ekzistojnë edhe sot si një formë ideale trupi që është e hollë dhe kurbase.

3. Vitet 1980 na dhanë fanatizëm të fitnesit

 

Që nga vitet 1980, gratë si Jane Fonda e kanë bërë palestrën të popullarizuar. Sot, mediat sociale inkurajojnë gratë që të bëhen në formë dhe të dobëta. Kjo përkthehet në muskuj të tonifikuar, vithe të ngritura dhe barkun e sheshtë.
Sidoqoftë, ajo vjen me një të keqe, kryesisht për shkak të presionit të mediave sociale të ditëve të sotme. Në vend që të inkurajojë një mënyrë jetese më të shëndetshme, një studim tregoi se ai mund të ndikojë negativisht në shëndetin mendor të shumë grave.

4. Photoshop-i ka ndryshuar mënyrën se si e shohim veten

Ka shumë presion mbi njerëzit sot për shkak të asaj se sa të përsosur duken idhujt tanë (Photoshopped). Sot, ne kemi një gamë të gjerë përbërjesh dhe produktesh që premtojnë të mbulojnë dhe heqin “njollat” siç janë strijat, celuliti dhe “papërsosmëritë” e lëkurës si vitiligoja dhe shenjat e lindjes.

Për shkak të shpikjes së Photoshop, trupi i përsosur është gjithnjë e më i pamundur të arrihet. Gjatë 25 viteve të fundit, teknologjia Photoshop është bërë aq e përparuar sa që ndonjëherë është e vështirë të thuash kur është përdorur në të vërtetë, duke krijuar standarde joreale për gratë.

5. Shoqëria po bëhet gjithpërfshirëse

Sot, ka më shumë pranim të të gjitha formave dhe ngjyrave tona të trupit, me ikona të tilla si Jamie Breëer, Winnie Harloë dhe Tess Holliday që kryesojnë rrugën. Sidomos në modë, ka pasur një ndryshim që ka modele nga prejardhje të ndryshme etnike që përfaqësojnë markat. Marka të tilla si Rihanna’s Fenty Beauty u kanë dhënë njerëzve qasje të lehtë në përbërjen për shumë ngjyra të lëkurës.

Ky ndryshim u ndihmua nga rritja e ndërgjegjësimit se ishte e nevojshme një përfaqësim më i mirë, veçanërisht brenda botës së modës dhe argëtimit./21Media