Si të ktheheni në formë, pasi e keni tepruar me ushqimet për festat e fundvitit

Pavarësisht qëllimeve më të mira, çdo vit është e njëjta histori: vjen janari dhe në vend që të shikojmë drejt vitit të ri plot energji të freskëta, ne e gjejmë veten të fryrë dhe të rënduar nga festimet dhe teprimet e kombinimit Krishtlindje-Vit të Ri.

Disa studime kanë arritur në përfundimin se nga java e fundit e nëntorit deri në javën e parë të janarit, shumica e të rriturve shtojnë dy kilogramë. Dhe nuk ndihmon që janari, i quajtur muaji më i keq i vitit, të jetë i ftohtë dhe i errët, gjë që nuk inkurajon as humor dhe as motivim.

Prandaj është e këshillueshme që të merren masa, por pa iu drejtuar mjeteve juridike ekstreme ose dietave flash me efekt bumerang.

Strategjitë e thjeshta të ushqimit dhe stilit të jetesës, që synojnë të detoksikojnë trupin për të cilin është në gjendje të ribalancojnë mikrobiomën e zorrëve të mërzitur nga ëmbëlsirat, bukë e thekur dhe gjumi i egër, ato mund të na ndihmojnë të kthehemi në formë pas pushimeve, të bëjmë një rivendosje të vërtetë dhe të na bëjnë të ndihemi të rigjeneruar dhe dritë, gati për të përballuar me vendosmëri vitin e ri.

10 këshilla për ushqimin detoksifikues dhe mënyrën e jetesës për t’u rikthyer në rrugën e duhur pas festave të fundvitit.

1 – Pastroni frigoriferin dhe qilarin

Për të eliminuar tundimin, çlirojeni frigoriferin dhe raftet nga ushqimet e dëmshme dhe ushqimet që mund të vazhdojnë të na helmojnë: të tilla si ushqime të pasura me sheqer të rafinuar, yndyrna të hidrogjenizuara, miell i bardhë i rafinuar, produkte qumështi, salsiçe, ushqime me bazë OMGJ soje dhe alkool.

Në vend të tyre, rezervoni ushqime të shëndetshme të freskëta, ushqyese si perime, fruta, peshk dhe mish pa dhjamë, bishtajore, drithëra, arra, fara, alga kulluese dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

2 – Pini shumë ujë

Mënyra më e lehtë për të detoksifikuar? Pini të paktën 2 litra ujë në ditë ndërmjet vakteve, siç rekomandojnë specialistët, për të rihidratuar trupin e dehidratuar nga alkooli dhe për të stimuluar diurezën; duke filluar me gotën kanonike me ujë të nxehtë dhe limon në mëngjes, që ndihmon në pastrimin e mëlçisë. Për ta bërë procesin më të këndshëm, aromatizoni ujin me feta limoni, portokalli, molle dhe kastraveci, ose gjethe menteje.

3 – Zëvendësoni kafenë me çaj jeshil

Çaji jeshil përmban klorofil dhe flavonoide si katekina, substanca antioksiduese që ndihmojnë funksionet detoksike të mëlçisë, përshpejtojnë metabolizmin, luftojnë plakjen qelizore dhe e bëjnë lëkurën të bukur. Provoni ta zëvendësoni filxhanin e kafesë në mëngjes me një filxhan çaj jeshil sencha ose bancha. Ose një çaj matcha, ose një version matcha latte, një lloj kafeje qumështi e bërë me pluhur matcha, një çaj jeshil i imët me origjinë nga Kina perandorake, i cili është një koncentrat antioksidantësh.

4 – Hani sallatë

Perimet me gjethe jeshile (sa më e errët jeshile aq më mirë), veçanërisht të papërpunuara, ndihmojnë procesin e detoksifikimit duke neutralizuar pesticidet dhe metalet e rënda, dhe falë përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave, ndihmojnë rregullsinë e zorrëve dhe eliminimin e toksinave. Përgatitni sallatën duke përzier për shembull spinaqin, rukolën dhe lakër jeshile dhe pasurojini me perime të gjalla shumëngjyrëshe si karotat, rrepkat dhe specin e kuq, për një koktej ushqyes antioksidantësh.

5 – Konsumoni hudhër

Jo ideale në kontekstet sociale, hudhra është megjithatë thelbësore për inkurajimin e detoksifikimit të trupit: ajo përmban squfur, alicinë dhe selen, substanca që ndihmojnë mëlçinë të largojë toksinat. Përdoreni atë në mënyrë kreative si hudhrën e mjaltit dhe, nëse ju pëlqen, hajeni të papërpunuar, për të korrur të gjitha përfitimet, të copëtuar shumë imët dhe të shtuar në salcat e sallatës, por edhe në supa dhe rizoto.

6 – Merrni një shtesë për gjembaçin e qumështit

Jepini mëlçisë suaj dhe merrni suplemente që mbështesin funksionet e saj pastruese: të tilla si ato të bazuara në gjembaçin e qumështit (e disponueshme si tretësirë ose ekstrakt i thatë), një bimë që përmban një kompleks përbërësish aktivë të njohur. siç është silymarina, e cila mbron mëlçinë, rigjeneron qelizat e saj dhe trajton dehjen.

7 – Provoni agjërimin me ndërprerje

Kjo mund të jetë një mundësi e mirë, nëse nuk e keni bërë tashmë, për të provuar agjërimin me ndërprerje, një sistem ushqimi që përfshin të ngrënit në një periudhë të shkurtër kohe, normalisht 8 orë, dhe më pas të agjëroni për 16 orë. Kjo metodë lejon sistemin tretës të pushojë dhe mund të na bëjë të ndihemi më vitalë dhe energjikë. Dhe nëse kur hamë konsumojmë ushqime të shëndetshme, kjo mund të ndihmojë procesin e detoksifikimit.

8 – Hani sa më shumë në shtëpi

Duket si këshilla elementare, megjithatë, nëse vërtet duam të pastrojmë veten edhe për një periudhë të shkurtër, është thelbësore të shmangim sa më shumë restorantet. Kur përgatisim vaktet në shtëpi, mund të monitorojmë cilësinë dhe freskinë e ushqimeve që përdorim, të moderojmë përdorimin e kripës dhe të shmangim plotësisht përdorimin e sheqerit dhe yndyrave “të këqija”. Për më tepër, mund të zgjedhim mënyra gatimi të shëndetshme dhe të lehta, si p.sh. në furrë ose në avull.

9 – Praktikoni joga

Po, sepse praktika e jogës ka, midis përfitimeve të panumërta, edhe një efekt detoksifikues. Pozicionet e jogës, dhe veçanërisht asanat e përdredhura, rrisin rrjedhjen e gjakut në organet e brendshme, i oksigjenojnë dhe i masazhojnë ato dhe stimulojnë funksionet e tyre, duke përfshirë tretjen dhe nxjerrjen e toksinave.

10 – Sauna (dhe banjo turke) sipas dëshirës

Lëkura, organi më i madh i trupit tonë, jo vetëm që mbron nga agjentët e jashtëm, por ndihmon në eliminimin e toksinave përmes djersës. Shkoni për një vrap në park, ose hidheni me litar në shtëpi. Ose edhe më mirë, trajtojeni veten me një seancë sauna finlandeze ose banjë turke, e cila jo vetëm që na ndihmon të detoksikohemi, por na jep lëkurë të lëmuar dhe rrezatuese dhe na ngroh nga brenda, gjë që nuk është diçka e vogël në këtë periudhë të vitit.

Back to top button