Ajo thotë se Jackson paguante çeqe të majme për të mos u bërë të ditura këto gjëra

Ajo thotë se Jackson paguante çeqe të majme për të mos u bërë të ditura këto gjëra

Motra e Michael Jackson, LaToya, pretendoi se  mbret i popit ishte pedofil në pamjet tronditëse të zbuluara nga një intervistë të MTV- së në vitin 1993.

LaToya, tani 62 vjeç, pretendonte se kishte parë çeqe të holla të paguara për të rinjtë për ‘shuma shumë të mëdha’.

Ajo bëri akuzat pasi babai i 13-vjeçarit Jordy Chandler akuzoi Mbretin e Popit se kishte keqpërdorur seksualisht djalin e tij.

Duke folur për MTV në videon e incizuar në vitin  1993, LaToya thotë:

“Michael është vëllai im, e dua shumë, por nuk mund dhe nuk dua të jem bashkëpunëtore  e heshtur e krimeve kundër fëmijëve të vegjël dhe të pafajshëm.

Nëse mbetem i heshtur atëherë do të thotë se unë ushqej fajin dhe poshtërimin që këta fëmijë ndjejnë dhe mendoj se është shumë gabim “.

Komentet kanë dalë në dritë pasi dokumentari bobmë HBO-së për që u transmetua në televizion për herë të parë këtë javë.

Kishte thashetheme të vazhdueshme gjatë gjithë jetës së Jackson por asnjë pohim nuk është vërtetuar kurrë.

LaToya tha gjëra të rëndëshishma në videon që  do t’i lë disa të habitur se pse nuk  kishte qarkulluar gjerësisht më parë, përcjell rtv21.tv.

Ajo tha: ‘Tani ndaloni dhe mendoni për një sekondë dhe më thoni, ç’bënë një  35 vjeçar më  një djalë të vogël  në dhomë për 30 ditë?

‘Dhe merr një djalë tjetër dhe qëndron me të për pesë ditë në një dhomë dhe duke mos u larguar kurrë nga dhoma? Sa prej jush janë 35 vjeç?

‘Sa do të merrnit  fëmijë të vegjël dhe do ta bënit  këtë? Kanë 9, 10, 11 vjeç? E dua vëllain tim, por kjo gjë është e gabuar. Unë nuk dua të shoh këta fëmijë të lënduar ‘.

LaToya vazhdoi: “Unë jam viktimë vetë dhe e di se çfarë ndiejnë.  Këta fëmijë do të traumatizohen për pjesën tjetër të jetës së tyre dhe nuk dua të shoh ndonjë fëmijë të pafajshëm, të vogël, të prekur në këtë mënyrë.

“Dua më të mirën për Michael por ndihem edhe më keq për këta fëmijë, sepse nuk kanë më jetë, ata nuk e bëjnë”.

Në video ajo gjithashtu pohoi se  ishte abuzuar nga babai i saj.

Në kohën e intervistës ajo ishte larguar nga familja e saj dhe ishte akuzuar për shpifje ndaj vëllait për të fituar para.

Ajo më vonë tërhoqi pretendimet që kishte bërë, duke thënë se burri i saj e kishte bindur të denoncojë të vëllain.

Dokumentari katër-orësh me dy pjesë, i cili u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance këtë vit, ka siguruar që këto akuza  po vazhdojnë një dekadë pasi ai vdiq nga një mbidozë.

Abuzimi i pretenduar në film ishte kaq i tmerrshëm sa që këshillohej që para se të shikonin të traumatizuarit të përgatiteshin.

Përfaqësyesit e Jackson mohuan keqpërdorimin dhe ngritën një padi prej 100 milionë dollarë (£ 76 milion) kundër HBO-së.

Ankesa 53 faqesh, e paraqitur në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelos, pretendon se HBO ishte duke shkelur marrëveshjen duke transmetuar dokumentarin.

“Dhjetë vjet pas vdekjes së tij,  ka ende të tillë që duan të përfitojnë nga suksesi i tij i madh mbarëbotëror dhe duan të përfitojnë nga ekscentricitetet e tij,” thuhet ndër tjerash në padi./21Media