Çmimet janë ende të panjohura.

Çmimet janë ende të panjohura.

Sony ka përgatitur dy pajisje për CES 2018 të këtij viti. Të dy pajisjet vijnë me seri XA dhe mbajnë emrat XA2 dhe XA2 Ultra.

Të dyja modelet kanë një dizajn të veçantë. Ndryshimi i vetëm është skajet anësore, kur është fjala për projektimin, dhe disa përmirësime harduer. Gjithashtu, sensori i gjurmëve të gishtave nuk është më në butonin “Power”, por në pjesën e pasme të pajisjes, transmeton KosovaPress.

Pajisjet e serive XA gjithmonë i përkisnin klasës së mesme nga performanca, prandaj ky është rasti me modelet XA2 dhe XA2 Ultra. Të dy modelet kanë procesor Snapdragon 640.

XA2 më i vogël ka 3GB RAM, ndërsa XA2 Ultra më i madh ka 4GB RAM. Gjithashtu, magazinimi i ruajtjes së të dhënave ndryshon sipas modelit, kështu që XA2 ka 32GB, ndërsa modeli më i madh ka 64GB. Të dy modelet kanë aftësinë për të rritur kapacitetin duke përdorur një kartë microSD, transmeton KosovaPress.

Dallimi bazë, përveç kujtesës, natyrisht është në ekranet. Modeli XA2 ka një ekran diagonal me madhësi 5.2 inç ndërsa versioni Ultra ka një ekran diagonal 6 inç. Të dy ekranet kanë një rezolucion prej 1080 × 1920.

Përveç dallimeve në ekran diagonale, dallon edhe bateria, e cila në modelin XA2 është mundësuar nga 3300mAh, ndërsa modeli Ultra ka bateri 3580mAh.

Modeli XA2 ka kamerë 8MP, ndërsa modeli Ultra posedon dy kamera  8MP dhe 16MP.

Të dy pajisjet do të dalin në shitje në shkurt. XA2 më i vogël do të jetë në dispozicion në gri, të zezë, blu dhe rozë. XA2 Ultra do të prodhohet në ngjyrë gri, të zezë, blu dhe ari.