Qeveria Spanjolle ka urdhëruar një gjendje të jashtëzakonshme 15-ditore për të ulur numrin e infeksionit Covid-19 në kryeqytet, pasi një gjykatë përmbysi një bllokim të pjesshëm të vendosur një javë më parë, përcjell portali rtv21.tv

Kryeqyteti i |Spanjës, Madridi ka qenë pre e një grindjeje politike, me autoritetet e qytetit të qendrës së djathtë që sfidojnë kërkesat e qeverisë së udhëhequr nga Socialistët.

Ministri i shëndetësisë i Madridit Enrique Ruiz Escudero këmbënguli se masat tashmë të vlefshme po funksiononin dhe se urdhri i qeverisë kombëtare ishte “një masë që Madrileñët nuk do ta kuptojë”.

Të premten e kaluar, të gjitha lëvizjet jo-thelbësore brenda dhe jashtë Madridit dhe nëntë qyteteve të tjera u ndaluan, megjithë kundërshtimin e autoriteteve lokale, të udhëhequr nga presidenti rajonal Isabel Díaz Ayuso./21Media