Arrestohet i dyshuari

Arrestohet i dyshuari

Një person që dyshohet se vrau katër persona dhe plagosi dy të tjerë gjatë një përleshje me thikë në Kaliforninë Jugore është identifikuar si një anëtar i njohur i bandës.

Policia mbrëmë u tha mediave amerikane se dhuna dukej të ishte e rastësishme.

Autoritetet nuk e kanë emëruar ende të dyshuarin, një mashkull 33-vjeçar, transmeton rtv21.tv.

I dyshuari ishte i armatosur me “dy thika shumë të mëdha “, tha Lt Whitney në një konferencë shtypi pas sulmeve. “Ai ishte shumë brutal kur sulmoi viktimat e tij”.

Viktimat përfshinin dy persona në ndërtesën e apartamentit të të dyshuarit, një roje sigurie dhe një person në një restorant.

Sulmet filluan rreth orës 16:00 kur policia lokale mori një telefonatë nga dy persona që raportuan se u grabit banesa e tyre, raportojnë mediat amerikane.

Një telefonatë tjetër erdhi menjëherë, duke raportuar një vjedhje në një furrë buke në Garden Grove.

Nga furra e bukës, tha policia, i dyshuari u kthye në kompleksin e tij të banesës aty pranë, ku goditi me thikë dy persona pas një grindjeje të dyshuar.

Rreth orës 18:00 i dyshuari se u fut në një pikë karburanti ku sulmoi një person.

Detektivët gjurmuan makinën e të dyshuarit në parkingun e një dyqani në Santa Ana. Burri doli nga dyqani menjëherë, mbante një thikë të madhe dhe një armë që ai kishte marrë nga roja e sigurimit.

Pas arrestimit të tij, policia u informua se burri dyshohet se kishte vrarë edhe një punonjës mashkull në një restorant aty pranë.

Ai dyshohet se ka grabitur një biznes sigurimesh, ku një punonjës u qëllua me thikë disa herë.

I dyshuari u kap në kamerat e vëzhgimit në disa lokacione të ndryshme.

Dy personat e plagosur në sulme tani janë në një gjendje të stabile.

Policia tha se krimet nuk kanë asnjë lidhje raciste.

Sulmet vijnë vetëm disa ditë pasi vendi u trondit nga të shtëna masive në El Paso, Teksas dhe Dayton, Ohio, që la 31 persona të vdekur./21Media