Sveçla reagon ndaj deklaratave të ndërkombëtarëve: Po e “ftoni” Radojiçiqin e listës së zezë t’i udhëheqë sulmet ndaj policisë

Pas kritikave që bashkësia ndërkombëtare drejtoi ndaj Qeverisë së Kosovës për gjendjen në Veri, ka reaguar Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Sveçla i ka thënë bashkësisë ndërkombëtare se me këto reagime “po e ftoni Radojiçiqin e listës të zezë t’i udhëheqë sulmet ndaj kosovës.
”Të gjithë duhet të veprojnë me përgjegjësi. Çdo humbje jete duhet të parandalohet me kujdes maksimal. Zgjedhja e ekuilibruar e fjalëve në këtë situatë është thelbësore. Keqinterpretimi i realitetit mund të rezultojë në kosto njerëzore”,

“Etiketimi i veprimeve të ligjshme dhe të civilizuara të Policisë së Kosovës si ‘të dhunshme’ dhe operacionit të saj të zbatimit të ligjit si ‘dhunë’ është një ‘ftesë’ për Milan Radojçiqin e futur në listën e zezë të SHBA-së për të komanduar mashtruesit e tij për të sulmuar policët e Kosovës”, ka thënë Sveçla në Twitter./21Media

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RTV21 Official (@rtv21)

Back to top button