Talibanët po shkojnë derë më derë në kërkim të ish-zyrtarëve

Talibanët kanë rritur kërkimin e tyre për njerëzit që punonin për forcat e NATO -s ose qeverinë e mëparshme afgane, paralajmëroi një dokument i OKB -së.
Thuhet se militantët kanë shkuar derë më derë për të gjetur objektiva dhe për të kërcënuar anëtarët e familjes së tyre.
Grupi islamik është përpjekur të sigurojë afganët që kur kapën pushtetin në një ofensivë rrufe, duke premtuar se nuk do të kishte “hakmarrje”. Por, ka frikë në rritje për një hendek midis asaj që thonë dhe asaj që bëjnë, transmeton rtv21.tv.
Paralajmërimi që grupi po synonte “bashkëpunëtorët” erdhi në një dokument konfidencial nga Qendra Norvegjeze RHIPTO për Analizat Globale, e cila siguron inteligjencë për OKB -në.
Fuqitë e huaja po vazhdojnë përpjekjet për të nxjerrë shtetasit e tyre nga Afganistani. Një zyrtar i NATO -s tha të premten se më shumë se 18,000 njerëz janë evakuuar në pesë ditët e fundit nga aeroporti i Kabulit. Rreth 6,000 të tjerë, mes tyre ish -përkthyes për forcat e armatosura të huaja, janë në gatishmëri për t’u larguar vonë të enjten ose të premten herët.
Jashtë aeroportit situata mbetet kaotike. Talibanët kanë bllokuar afganët që përpiqen të ikin./21Media

Back to top button