Pothuajse 3000 viktima në ditë: Sipas Presidentes së Komisionit të BE, Ursula von der Leyen, Covid-19 ishte shkaku numër një i vdekjeve në Bashkimin Evropian javën e kaluar.

Von der Leyen në Parlamentin Evropian tregoi se kur do të fillojë vaksionimi i qytetarëve të BE-së, transmeton rtv21.tv.

“Qytetarët e parë evropianë mund të vaksinohen para fundit të dhjetorit,” tha von der Leyen. “Më në fund ka dritë në fund të tunelit”, shtoi ajo.

Komisioni i BE-së tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani vaksinash.

“Shtetet anëtare duhet të bëhen gati tani”, kërkoi kreu i komisionit.

“Ne po flasim për miliona shiringa dhe zinxhirin e ftohjes, organizimin e qendrave të vaksinimit, trajnimin e stafit – dhe shumë më tepër”, tha ajo.

Shtetet e BE-së do të duhet të sigurojnë logjistikën për administrimin e qindra miliona dozave të vaksinave.

Von der Leyen kishte njoftuar të martën se ishte negociuar një kontratë me prodhuesin amerikan të vaksinave Moderna për 160 milionë doza.

Kjo do t’u japë evropianëve akses në të tre vaksinat që kanë një shans për të marrë miratim për Evropën në javët e ardhshme. Megjithatë, përpara se ta bëni këtë, Agjencia e Medicines (EMA) duhet të kontrollojë sigurinë dhe efektivitetin./21Media