​Tare: Rrezikova jetën për Lazion

Ish- drejtori sportiv i Lazios , Igli Tare ka reflektuar mbi sukseset dhe dështimet e tij në Romë, punën e tij me presidentin e Lazios Claudio Lotito dhe marrëdhënien e tij me trajnerin Maurizio Sarri.

50-vjeçari shqiptar u largua nga “Biancocelestët” në fund të sezonit të kaluar, duke i dhënë fund një periudhe 15-vjeçare si drejtor sportiv. Ai përjetoi shumë ulje-ngritje gjatë kohës së tij në kryeqytet, duke gjetur talentë si Sergej Milinkoviç-Savic dhe Luis Alberto.

Kombinuar me hezitimin e Lotitos për të investuar shumë, tifozët filluan të lodheshin gjithnjë e më shumë nga Tare ndërsa u zëvendësua nga Angelo Mariano Fabiani në klub.

Duke folur në faqen për “Corriere dello Sport”, Tare diskutoi fillimisht marrëdhënien e tij me Lotiton.

“Presidenti Claudio Lotito është i shkëlqyer, ai ka vendosmëri dhe vullnet të jashtëzakonshëm. Ato janë forca e tij, por edhe e meta e tij më e madhe. Unë jam mirënjohës për të gjitha gjërat që kam mësuar.”, tha fillimisht Tare.

Ai pastaj u pyet se kush e vendosi largimin e tij nga Lacio në verë.

“Nuk ka rëndësi se e kujt ishte zgjedhja. Një vit më parë, në fillim të sezonit, i thashë paraprakisht se do të largohesha në qershor. Kam kërkuar vetëm të dal me nder, me dinjitet. Kështu ndodhi. Si me një martesë që përfundon natyrshëm.”, theksoi Tare.

Regjisori shqiptar pastaj nuk u pajtua me konstatimet se ai kishte përplasje të vazhdueshme me trajnerin Maurizio Sarri.

“Sarri nuk ka qenë kurrë problem, por zgjidhje. Karakteri i tij nuk ishte asgjë e re. E kisha informuar veten përpara se ta punësoja, dija shumë dhe doja që ai të ishte trajner i Lacios.”, bëri të ditur Tare.

Tare theksoi në vazhdim se sa shumë ka punuar në kryeqytetin italian, aq sa në disa raste kishte rrezikuar edhe jetën.

“Kjo histori e gjatë është krenaria ime. I dhashë gjithçka Lacios, madje rrezikova jetën për ta. Kam pasur probleme të mëdha shëndetësore vite më parë. Mjekët më sugjeruan që të largohesha, të mendoja për veten dhe të shpëtoja lëkurën time. Nuk kam dashur të shkëputem kurrë. Për fat të mirë gjithçka u zgjidh në mënyrën më të mirë, klubi ishte afër meje”, tha Tare.

Back to top button