Për herë të parë në shtatë vjet, kantautorja doli në skenën e Academy of Country Music Awards. Në kthimin e saj të shumëpritur të mërkurën mbrëma, Swift interpretoi “Betty” nga albumi i saj i ri Folklor drejtpërdrejt nga Grand Ole Opry House i Nashville.

Swift interpretoi këngën me kitarën e saj të zezë. Meqenëse kënga u këndua drejtpërdrejt në televizionin kombëtar, u përdor versioni i pastër i këngës në të cilën Swift këndon “a do të më thuash të shkoj drejt e në ferr” në krahasim me “a do të më thuash të … vetën “.

Performanca e saj në ACMs shënon herën e parë që ajo e interpretoi këngën drejtpërdrejt, përcjell portali rtv21.tv

Swift filloi karrierën e saj muzikore si artiste e muzikës country. Para se të bënte tranzicionin e plotë në pop, Swift ishte një nëntë herë fitues i Çmimit ACM dhe dy herë fitues i Çmimit Argëtues të Vitit të ACM.

Çmimet e pritura nga Keith Urban gjithashtu paraqitën shfaqje nga Miranda Lambert, Blake Shelton, Gwen Stefani, Kane Brown, Luke Bryan, Kelsea Balerinë, Luke Combs, Florida Georgia Line, Tim McGraw dhe shumë më tepër./21Media