Me 10 çmime Grammy, një rekord 29 çmime Amerikane të Muzikës dhe pesë hit 1 në Billboard Hot 100, karriera e Taylor Swift ka parë një ngritje meteorike që nga ditët e para të saj si këngëtare.

E konsideruar si një nga artistët më të mirë  në botë, ajo ka shitur miliona albume në të gjithë botën.

Taylor Swift është bërë artistja e iparë që ka debutuar në numrin një në të dy tabelat Billboard 200 dhe Hot 100 në të njëjtën javë.

Albumi i ri i befasishëm i këngëtares 30-vjeçare ‘Folklore ’, arriti në kulmin e tabelës së albumeve në Billboard 200, dhe tani kënga   ‘Cardigan’ ka arritur në majën e Billboard Hot 100.

Albumi i ri i Taylor ka thyer disa rekorde që nga publikimi i tij më pak se dy javë më parë, duke përfshirë 80.6 milionë dëgjime në Spotify në një ditë.

Autorja e hitit ‘Love Story ’u bë artistja e parë dhe e vetme femër në shekullin 21 që shënoi pesë albume numër një në studio në Mbretërinë e Bashkuar pasi rekordi i saj i ri “l folklori’ arriti në krye të listave.

‘Folklore ’shiti 37.060 kopje në javën e parë në Britani të Madhe, dhe të gjitha shitjet ndodhën në internet, pasi për shkak të pandemisë së koronaviruit do  ende nuk ka pasur kopje fizike në dyqane.

Taylor kënaqi fansat e saj me publikimin e befasishëm të albumit të tetë në studio, dhe ajo zbuloi se imagjinata e saj kishte “vrapuar e egër” gjatë pandemisë koronavirus, dhe se ‘Folklore” “është rezultati”. /21Media