Karriera fotografike e Andy Gotts filloi 30 vjet më parë kur, si student, ai e bindi Stephen Fry të pozonte për të. Që atëherë ai ka fotografuar emrat më të mëdhenj në showbiz-it . Këtu, ai kujton disa nga ata që janë  fotografuar nga syri i aparatit të tij.

Paul Newman

Një nga pikat kryesore të karrierës time, pa dyshim, ishte duke kaluar kohë me aktorin legjendar Paul Newman.  Pali ishte zotëriu më i mirë i zotërinjve. I butë, i mençur dhe gjithnjë ishte i buzëqeshur, përcjell portali rtv21.tv

Kylie Minogue

Unë e kam njohur atë që nga  performanca e saj në “Fqinjët” dhe ajo gjithmonë dukej argëtuese dhe fleksibile, e me të nuk u zhgënjeva. Ndërsa dora e minutës goditi orën, ajo mbërriti pikërisht në kohë dhe plot energji.

Kur filloi xhirimi nuk mori shumë shooting , kur ajo filloi të kërcente dhe të rrotullohej, dhe më pas në të shooting-un e fundit ajo uli kokën dhe shkrepi flokët mbrapa ashtu si në një reklamë për foto.

Samuel L Jackson

Kjo foto u zhvillua në Beverly Hills dhe Sam u kthye me  një T-shirt me ngjyrë portokalli neoni me pantallona të shkurtra Bermuda dhe kapak bejsbolli.

Ne patëm një bisedë të shkëlqyeshme dhe unë kisha mjaft kohë për të marrë një raport duke shkuar. Ndërsa po vendosja ndriçimin, Sam e mori çantën në banjë dhe u ndryshua. Kur doli ai ishte i veshur me të zeza dhe aty qëndronte z. Cool.

Fotografimi ishte një argëtim i shkëlqyeshëm.

Meryl Streep

Kam fotografuar Meryl në Hotelin Soho kur ajo po bënte një paraqitje për media për Zonjën e Hekurt dhe ishte duke u  intervistuar tërë ditën, por ajo me mirësjellje ndau  kohë për mua.

Doja një ndriçim të fortë dhe atmosferë në shooting, kështu që luajta me një dritë të drejtpërdrejt mbi kokën e Meryl për të dhuruar më shumë një ndjenjë ikonike, përcjell portali rtv21.tv

Kemi filluar shotin-gun dhe kam filluar me ndriçim të zakonshme të butë. Nuk po shkonte edhe aq mirë. Unë pastaj ndryshova në ndriçimin më dramatik dhe brenda disa sekondave një zë u dëgjua nëpër dhomë:

Ishte artisti e saj e make up-it dhe ai filloi të jepte disa lëkundje jo të pëlqyeshme të kokës në drejtim të Meryl.

Unë pashë që ndriçimi ishte në të vërtetë i shkëlqyeshëm, kështu shkurtimisht ndalova së fotografuari dhe e pyeta nëse ai mund të shkonte tha thërriste djalin PR që të mund të shikojmë në opsionet më të buta të ndriçimit.

Sapo djali i make-up-it u largua nga dhoma, fillova të qëlloja me flakët e mia të preferuara për lart, duke u gënjyer me veten si një nxënës i keq i shkollës. Në kohën kur djali i make-up-it u kthye, Meryl dhe unë kishim mbaruar fotografimin dhe po përshëndetnim njëri -tjetrin.

Edhe sot e kësaj dite qëndroj pranë zgjedhjeve të mia të ndriçimit dhe ende i buzëqesh vetvetes duke e ditur si i arrita ato.

Toni Curtis

Kam pasur një udhëtim në LA të planifikuar, kështu i lash shënim Tonit duke thënë se isha në Bregun Perëndimor.

I bëra edhe një shënim  duke i thënë nëse udhëtoja në Vegas, mund ta fotografoja atë në shtëpinë e tij. Unë u emocionova dhe fjalë për fjalë po numëroja ditët e kaluara para se të fluturoja në SH.B.A.

Një ditë para se të largohesha, më ra në telefon celular dhe pashë që ishte numri i tij.

Unë u përgjigja me gjysmë- zemre pasi prisja që ai të anulonte xhirimin, por përkundrazi me një zë të qetë dhe të përulur ai tha:

“Andy unë e di që ju po vini të më fotografoni nesër dhe unë kam parë punën tuaj të mahnitshme. Unë nuk jam në një mënyrë të mirë për momentin por mund t’ju pyes një gjë? A mund të më bëni mua të dukem si një ikonë vetëm një herë tjetër ? ”

Nuk më desh shumë kohë të mendoja për idenë time pasi e dija se pseudonimi i tij ishte Princi Amerikan. Por takimi me Tonin ishte një nga pikat kryesore të karrierës time pasi jo vetëm që ai ishte një nga ikonat e mia, por ai ishte gjithashtu një djalë i ëmbël.

Pak e dija që Toni do të vdiste disa ditë më vonë dhe ky do të ishte portreti i fundit i marrë prej tij.

Morgan Freeman

Unë fotografova Morgan Freeman me ton prej kadifeje në Londër ndërsa ai po filmonte Batman Begins. Isha i vendosur në pritje të hyrjes madhështore, dhe nuk u zhgënjeva kur hyri në dhomë kjo kornizë 6’4 “e një legjende kinemaje.

Morgan është fotografuar zakonisht në një mënyrë shumë ikonike, gati të shenjtë, kështu që unë doja diçka pak më ndryshe./21Media