Të paktën 50 njerëz kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e dheut në Guatemalë pas shiut të rrëmbyeshëm i shkaktuar nga Stuhia Eta dhe erërat e forta që goditën vendin e Amerikës Qendrore.

Presidenti i Guatemalës, Alejandro Giammattei tha se rreth gjysma e vdekjeve ishin në një qytet të vetëm ku një shembje e një kodre ku groposi rreth 20 shtëpi nën baltë të trashë.

Eta zbriti në Nikaragua fqinje si një uragan të martën. Më vonë u degradua në një stuhi tropikale, transmeton rtv21.tv.

Giammattei tha se një muaj me vlerë shiu kishte rënë në më pak se gjysmë dite gjatë një konference për shtyp të enjten.

Shiu i vazhdueshëm ka bërë që punëtorët e shpëtimit të mos arrijnë një nga zonat më të prekura, përfshirë qytetin e San Cristobal Verapaz, i cili është shtëpia e gjysmës së viktimave të raportuara.

Në të gjithë rajonin e Amerikës Qendrore, Eta besohet të ketë marr jetën e më shumë se 70 njerëzve.

Qendra Kombëtare e Uraganeve e SHBA-së tha se Eta po shkakton ende shira të mëdha dhe përmbytje kërcënuese për jetën mbi pjesë të Amerikës Qendrore.

Stuhia pritet të rimarrë forcën këtë fundjavë ndërsa lëviz në veri-lindje drejt Kubës dhe Floridës./21Media