Të paktën 50 njerëz kanë humbur jetën dhe më shumë se dy milionë të tjerë janë goditur nga përmbytja e rëndë në shtetin verio-lindor indian të Asamit.

Një video e një ministri që shëtitet në ujëra me baltë për të shpëtuar njerëzit ka nxjerrë në pah gjendjen e rëndë të atyre që janë goditur nga përmbytjet.

Shiu i madh ka zhytur mijëra fshatra, transmeton rtv21.tv.

Qindra kampe janë ngritur për të strehuar të zhvendosurit.

Përmbyetjet e tilla në rajon janë të zakonshme, por sivjet gjendja është më e rënduar, ndërsa India ka rritje të infeksioneve me Covid-19./21Media