Uragani Hanna po përfshin Teksasin, zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për një stuhi të rrezikshme për jetën, erëra të forta dhe shira të mëdha.

Guvernatori i Teksas, Greg Abbott lëshoi një deklaratë për fatkeqësi në 32 qarqe, duke thënë se shpërthimi i koronavirusit do të ndërlikonte punën e shërbimeve emergjente.

Hanna bëri rënie në ishullin Padre të shtunën, dhe tani po kërcnon zonat Corpus Christi dhe Brownsville, përcjell portali rtv21.tv

Me erë deri në 90 km / orë (145 km / orë), stuhia po rrënon çatitë e shtëpive.

“Ky uragan është një sfidë e madhe,” tha guvernatori Abbott të shtunën. “Kjo sfidë është e ndërlikuar dhe është bërë edhe më e rëndë, duke parë që është duke përshkuar zonën më e sfiduar nga Covid-19″.

Qendra Kombëtare e Uraganit (NHC) paralajmëroi  se “rritja stuhisë që kërcënon jetën do të vazhdojë përgjatë pjesëve të bregdetit të Teksasit nga Port Mansfield në Sargent”.

Kjo qendër u bëri thirrje banorëve lokalë që të ndiqnin këshillat e dhëna nga shërbimet e urgjencave.

Stuhia pritet të marrë fund kryesisht në rajonin e Houston, njofton Kronika e Houston.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se administrata e tij po monitoronte nga afër stuhitë. “Ne vazhdojmë të bashkëpunojmë ngushtë me të dy shtetet,” tha ai.

Hanna godet Teksasin ndërsa shteti jugor po përpiqet të përmbajë shpërthimin e koronavirusit.

Deri më tani janë konfirmuar më shumë se 380,000 raste të infeksionit, me afro 5,000 vdekje./21Media